Pivo ako stvorené na leto (Wywar Letný ejlík)

Wywar Letný ejlík

Prvý nástrel: Dnes sa po dlhom čase vraciame do Holičského pivovaru Wywar. Pivo z tohto podniku sme netestovali dlho. Častokrát sme naňho aj natrafili, bolo však v plastovej fľaši.  A pivo v plastovej fľaši sme nechceli testovať. Toto naše pravidlo, ktoré je staré už rok a pol, prelomíme.  Stalé si myslíme, že do plastu pivo nepatrí, ale uplatnením tohto pravidla by sme sa ochudobnili o množstvo slovenských kúskov. Napríklad aj dnešný. V chladničke sa nám chladí pivo s názvom Letný ejlík. Ide o vrchne kvasené pivo, ktoré Wywar varí ako špeciál.

Názov piva: Letný ejlík

Pivovar: Holičský pivovar Wywar

Druh piva: American Pale Ale (Single Hop s pšenicou)

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 11,0°

Obsah alkoholu: 4,2 %

Zloženie: Voda, slad (Pale Ale, pšeničný, Abbey), chmeľ (Amarillo).

Cena: Pivo nám na testovanie poslal pivovar.

Farba: Jantárová. Pivo je kalné, keďže je nefiltrované a nepasterizované. Navyše obsahuje aj pšeničný slad.

Vôňa: Jemný nádych citrusových plodov. V podmaze cítim aj jahodody.

Pena: Vyskočila, pomerne rýchlo však padala. Zložená z mikrobubliniek. Pohár krúžkovala.

Chuť: Úž úvod je iskrivý a ovocné tóny pekne vyskakujú aj v strede. Zachytíte tu egreše, jahody i citrusové ovocie. Koncovka je horkastá a pekne ubieha. V chvostíku cítim jemnú pachuť. Hutnosť tónov je primeraná obsahu alkoholu.

7/10

Zhrnutie

Ľahké, ovocné a svieže pivo. Jeho názov je fakt výstižný a takéto kúsky by mali v lete ponúkať viaceré pivovary. Už v úvode to iskrí a sladko-kyslé predstavenie vás čaká aj v strede. Ten ponúka mnoho ovocných rozmerov. Ja som zachytili jahody, egreše, pomaranče či kvetinkové tóny. Koncovka je príjemne horkastá. Celkový dojem je výborný. Dávam veľmi silnú sedmičku. Ideálne by bolo 7,5, ale to systém nedovoľuje. Na leto ako stvorené.