Hľadali sme vianočné pivá zo Slovenska. Toto je výsledok

Vianočné pivá

Aj keď Guñéz Ulej vo svojom článku sklamane konštatoval, že nevie nájsť slovenské vianočné pivá, realita možno nie je až taká zlá, ako to vykreslil. Aj na základe vašich podnetov sme sa pustili do pátrania a hľadali pivá v ponuke slovenských pivovarov, ktoré boli navarené špeciálne na vianočné obdobie.

Necestovali sme však, len sme prelúskali sociálne siete pivovarov. Čo sme našli? Pomerne slušná skupina pivovarov ponúka vianočné pivo. Čo sme našli, ponúkame v nasledujúcom prehľade.

Pivovar Stupavar

Aj keď mnoho pivárov považuje za vianočné pivo Smoked Porter, pivovar Stupavar na toto obdobie priniesol aj ďalšiu špecialitku. Na trh v týchto dňoch uviedol Weizen Bock. Ide o silný pšeničný špeciál, ktorý v zimnom období dokáže zahriať.


Pivovar Drotár

Špeciál na Vianoce pripravil aj pivovar Drotár z Čadce. Na sociálnej sieti ho predstavuje nasledovne: „Aj tento rok sme opäť pre vás pripravili vianočný špeciál – medovú Drotárku 14°. Verím, že vám tento horký špeciál s podtónom kvetového medu z našich kysuckých lúk a pasienkov bude chutiť.“


Pivovar Kaltenecker

Špeciál na zimu navaril aj pivovar Kaltenecker. Nesie meno Hedonist a ide o 18-stupňový Doppelbock s obsahom alkoholu na úrovni 7,9 percenta. Pivovar ho predstavuje nasledovne: „Tomuto pivu vďačíme za pomenovanie „tekutý chlieb“. Prečo?  Pretože túto špecialitu prvýkrát uvarili mnísi, ktorí ho konzumovali na zasýtenie v období pôstu a neskôr ho začali predávať verejne.​ Budete cítiť výraznú sladovú arómu, ktorej vôňa pripomína čerstvý chlieb.“


Bratislavský meštiansky pivovar

Zaujímavú novinku priniesol na trh aj Bratislavský meštiansky pivovar. Predstavil ju nasledovne: „Náš sládok Peter Dlouhý bol pozvaný do pivovaru Rotor v Kunoviciach a navaril túto dobrotu. Toto nepasterizované, svetlé ochutené pivo je vrchne kvasené a ponúka skvelých 6 percent Alc. Silnou chuťou a strednou horkosťou vás dostane. Po chmeľovare bol pridaný čerstvý zázvor a med. Príďte ho ochutnať. Na Drevenej aj Dunajskej je k dispozícii fľaškový Honey & Ginger Ale 13°.“


Trenčiansky pivovar Lanius

V Trenčíne pripravili tento rok celý adventný kalendár. Jedno pivo z neho má však špeciálnu pozíciu. Volá sa Sweet Baby Jesus 19°. A takto ho uviedol pivovar: „December je tu a pre nás to znamená jediné…nastupujú pivá, ktoré zahrejú. A žiadne si nezaslúži otvárať vianočnú sezónu viac, než náš legendárny Sweet Baby Jesus 19°, ktorý využíva základ belgického Saisonu, no je mimoriadny práve vianočnými surovinami ako sú hrozienka, figy, zázvor, pomarančová kôra, med a aj vianočky, ktoré sa používajú pri jeho varení.“


Holíčsky pivovar Wywar

Pivovar už niekoľko rokov dodáva na trh viaceré verzie Imperial Stoutu so spoločným názvom Gejza. Na rozdiel od konkurencie, tieto pivá sú pomerne dobre dostupné aj v pivotékach či špecializovaných predajniach.


Pivovar Turák a vnuk

Adventný kalendár pre svojich fanúšikov pripravil aj pivovar Turák a vnuk. Ten obsahuje aj pivo Vianočný Porter. Podľa pivovaru vonia a chutí škoricou, badiánom, klinčekom a kardamónom. „Je to ideálny parťák aj k vianočným koláčikom,“ avizuje pivovar.


Pivovar Čierny kameň

Pivovar Čierny kameň na zimu varí pivo s názvom Medulienka. A o aké pivo ide? Pivovar ho ešte v novembri predstavil nasledovne: „Tentokrát Medulienka ako Robust Porter s poctivým medom a pomarančovou kôrou. Tmavé, sladké, silné, lahodné a bude aj pekne nachmelené,“ avizoval pivovar s tým, že pri jeho výrobe použil 100 kíl medu.


Pivovar Ursus

Na Vianoce mysleli aj pri Ružomberku. Tamojší pivovar Ursus ešte začiatkom decembra predstavil pivo Štedrák – Medový Porter 15°. „Už čoskoro si budete môcť vychutnať prvý z našich dvoch vianočných špeciálov – medový porter 15° – Štedrák, ktorý by určite nemal u vás chýbať počas nastávajúcich Vianoc. Je navarený z 9-tich sladov a vianočného ducha umocňuje aj pridaný med.“


Piešťanský pivovar ŽiWell

Pivovar na sociálnej sieti predstavuje hneď dvojicu svojich pív: „Nie si fanúšik vanilkových rožkov a medovníkov, ale napriek tomu si chceš užiť trochu tej vianočnej nálady? Presne pre teba sme navarili dve vianočné pivká:

  • Perníček – vianočný ležiak 22°, 8,5% alk. Keď má perník poriadne grády.
  • Grinch – masala porter 14°, 8,5% alk. Tmavé pivo s nádielkou vianočného korenia.

Heineken Slovensko

Vianočné pivo uvádza na trh aj najväčší slovenský pivovar. Heineken Slovensko aj tento rok uviedol na trh pivo s názvom Zlatý Bažant Medový porter. Pivo má obsah alkoholu na úrovni 6,7 percenta a pri jeho výrobe bol použitý bavorský, svetlý plzenský, svetlý karamelový a farebný slad.


Pivovar Sessler

Sessler

Špeciál na vianočné obdobie pripravil aj pivovar Sessler. Kúsok s názvom 21° Tmavá predstavil nasledovne: „Vysokoalkoholický tmavý ležiak vyrobený z komplexu sladov (Plzeňský, Mníchovský, Tmavý karamel a Tmavý pražený slad) a dvoch druhov českého chmeľu (Žatecký a Sládek). Prítomná je vôňa kávy a pražených orieškov (Dark roasted malt). Stredne hnedkastá hlava zo stabilnej peny podporuje celkový tmavý vzhľad. Hrubé telo je sladké s tónmi karamelu, kávy, tmavej čokolády (tmavo pražený slad) a záveru pevného alkoholu. Vianočný špeciálny ležiak, ktorý zahreje.“


Pivovar Vŕšky a Pivovar U Ábela

Oba pivovary dávame do jednej skupiny. Fanúšikovia piva si môžu kúpiť špeciálne balenia ich pív, ide však o bežne dostupné pivá len vo sviatočnom kabáte.

Prečítajte si aj

Kam sa podeli slovenské vianočné pivá?

Snímky: pivovary a Image by master1305 z Freepik