Pivovar Kaltenecker je krok od záchrany

Kaltenecker 2016

Rožňavský Kaltenecker je krok od záchrany. Pivovar, ktorý musel v dôsledku vysokých dlhov požiadať súdy o ochranu, je bližšie k ozdraveniu. Veriteľský výbor dal zelenú jeho plánom. „Veriteľský výbor v reštrukturalizácií dlžníka Pivovar Kaltenecker schválil predložený návrh reštrukturalizačného plánu,“ píše sa vo včerajšom vydaní  obchodného vestníka. Teraz sú na rade veritelia.

O čo vlastne ide? Pivovar Kaltenecker dobehli dlhy. Mal len dve možnosti. Buď vyhlási konkurz, alebo sa pokúsi o reštrukturalizáciu. Druhá možnosť znamenala výrazne zoškrtanie dlhov a vytvorenie splátkového kalendára. Len pre ilustráciu, keď reštrukturalizáciu podnikla sieť so športovými potrebami EXIsport, zo 17 miliónov eur  vrátila dodávateľom a partnerom len asi 550-tisíc eur. Aký dlh takto škrtol Kaltenecker, nie je známe. Len za posledné tri roky však v Rožňave vyprodukovali stratu presahujúcu dva milióny eur.

Vedenie pivovaru muselo presvedčiť najväčších veriteľov (OTP Banka Slovensko, Aksin Trade a Yotta Trade), že to myslí s podnikom vážne. Jednoducho muselo vypracovať plán, v ktorom ukáže, ako chce fungovať a zarábať tak, aby vedeli splatiť dlhy. Veritelia mali dve možnosti. Buď tento plán schvália, alebo nie. V druhom prípade by nasledoval konkurz a následný rozpredaj, resp. dražba pivovaru. Veriteľský výbor uveril plánom nového vedenia a reštrukturalizačný plán schválil. Plán ešte musia schváliť na schvaľovacej schôdzi veritelia a odklepnúť ho musí aj súd, potom musí pivovar dodržiavať dohodnuté kroky.

Pivovar má od konca roka 2014 nového majiteľa a tento rok sú zmeny viditeľné aj v jeho ponuke. Časť portfólia pivovaru prešla zmenou a v Rožňave začali výraznejšie vsádzať aj na novinky a pivné špeciály, ktoré sa pred rokom z ponuky pomaly vytrácali. Či to pomohlo aj finančne, je nateraz otázne.

Pivovar začal cestu záchrany pod krídlami súdy ešte koncom minulého roka. Vedenie pivovaru nášmu portálu vysvetľovalo dôvody zlej situácie. „Neodborné rozhodnutia manažmentu, nesystémový prístup k riešeniu každodenných úloh, zlá organizácia nákupu surovín, chaos v odbytovom hospodárstve a k tomu neprimerané ambície ďalšieho rozvoja majú za následok, že reštrukturalizácia sa stala tým správnym riešením. Pivovar so špičkovým produktovým portfóliom, o ktoré je na trhu vysoký záujem potrebuje nabrať dych a ozdraviť svoje financie,“ vysvetľoval v novembri minulého roka pre portál oPive.sk  Juraj Husár z pivovaru Kaltenecker.

Snímka: Google Street View