Pivovar Kastelán: Pivovary by mohli viac spolupracovať

Pestrý, turbulentný, ale aj prelomový. Aj takto môžeme nazerať na rok 2015 z pohľadu pivovarníkov. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá Radoslav Valápka, spolumajiteľ pivovaru Kastelán a Staromešianskej pivotéky v Bratislave.

DSC_0079

Ako hodnotíte rok 2015 z pohľadu pivovarníka?
Tento rok priniesol na slovenskú pivnú scénu viac rozmanitosti, čo sa prejavilo aj v našom pivovare, kde sme okrem už osvedčených klasík vyskúšali aj niečo nové – vrchne kvasené špeciály.

Čo bolo pre Vás udalosťou roka?
Podľa všetkého to je Pivobrana Beer Fest, ktorá sa konala 12.12.-13.12.2015 v Starej tržnici v Bratislave. Myslím si, že je to konečne festival, ktorý svojou veľkosťou pokryje široké spektrum malých slovenských pivovarov a pivných štýlov a dá tak pivným nadšencom príležitosť na jednom mieste ochutnať “to najlepšie, čo doma máme“

Aké problémy najviac trápia sektor?
Podľa mňa je to hlavne problematická a nákladná distribúcia produktov lokálnych pivovarov do iných kútov Slovenska, ktorá následne ovplyvňuje aj cenotvorbu ako aj možnosť užšej spolupráce malých pivovarov (napr. aj cez Asociáciu malých nezávislých pivovarov Slovenska) pri nákupe surovín, obalov a pod.

Čo vám urobilo za rok 2015 najväčšiu radosť ?
Stúpajúci dopyt po remeselných pivách.

Aký bude podľa vás rok 2016? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Udržať/zvýšiť trend dopytu po remeselných pivách a pokračovať v osvete medzi pivármi, vytvárať lokálpatriotizmus pivárov k svojim lokálnym pivovarom. Osobne by som chcel konečne navariť nejakú dobrú IPA prípadne AIPA, keďže tieto pivné štýly sme ešte u nás neskúšali.