Na východe kreslili veľký minipivovar. Teraz im hrozí krach

Pivovar Sobrance

Portál oPive.sk v uplynulých rokoch prinášal články o tom, že na Slovensku sa pripravujú väčšie minipivovary. Boli znakom toho, že trh sa môže posunúť aj v tejto oblasti. Ako však ukazuje ďalší príklad, vo väčšine prípadov mali majitelia veľké oči.

Veľké plány

Ešte v októbri 2018 sme informovali o tom, že na pivovarnícku mapu majú pribudnúť Sobrance. V meste na východe Slovenska kreslila pivovar spoločnosť W4. Malo ísť o produkčný pivovar bez vlastnej reštaurácie, ktorého ročná kapacita sa mala v prvej fáze pohybovať na úrovni 5000 hektolitrov piva.

Len pre lepšiu ilustráciu, bežný minipivovar má kapacitu zhruba na úrovni 1000 hektolitrov. Išlo teda o projekt pivovaru, ktorý by svojou kapacitou patril medzi najväčšie minipivovary v krajine. Podľa zámeru, ktorý investor predložil úradom, mali celkové náklady na realizáciu pivovaru dosiahnuť 2,2 milióna eur.

Už vtedy sme špekulovali, že ide o projekt, ktorý bude pravdepodobne pýtať eurofondy. V tom čase si mohol nárokovať na preplatenie 45 percent nákladov. Navyše, zaujímavá bola aj osoba majiteľa investičnej spoločnosti.

Známe meno

Jediným majiteľom spoločnosti W4 bol a stále je Andrej Sabovčík. Ten je v pivovarníckej brandži známe meno, keďže stál za pivovarom Karpat. Aj v jeho prípade majiteľ využil eurofondy. Pivovar sa okrem iného preslávil spoluprácou s reťazcom Tesco. Od minulého roka je však v konkurze.

A tam smeruje aj druhá spoločnosť podnikateľa. Okresný súd totiž vydal uplynulý týždeň oznámenie: „Okresný súd Bratislava I v právnej veci navrhovateľa – veriteľa: 365.bank (…) rozhodol. Súd začína konkurzné konanie voči dlžníkovi: W4,“ znie oznámenie zverejnené v obchodnom vestníku.

V praxi to znamená, že majiteľ spoločnosti bude musieť dokázať, či má dosť financií na to, aby vedel pokračovať ďalej. Ak súd nepresvedčí, spoločnosť skončí v konkurze a jej majetok sa bude rozpredávať.

V problémoch

Už teraz je však pravdepodobné, že projekt pivovaru v Sobranciach skončí len na papieri. Spoločnosť nečerpala eurofondy a teraz by ich ani nemohla čerpať, keďže je dlžníkom viacerých štátnych inštitúcií.

Podľa portálu Finstat dlhuje len Finančnej správe takmer 118-tisíc eur. Medzi dlžníkmi eviduje aj firmu Sociálna poisťovňa s dlhom takmer 60-tisíc eur. Firme pritom výrazne padli tržby. Kým v roku 2015 presahovali hranicu 6,5 milióna eur, v roku 2021 nedosiahli ani 150-tisíc eur.

Prečítajte si aj

Majiteľ Karpatu expanduje. Chystá druhý pivovar na východe