Pivovar Kohavar: Nebavila nás jednotvárnosť komerčných pív

Kohavar

Spomienky na starú chuť piva, ale aj snaha ponúknuť pestrejšiu ponuku. Aj tieto motívy stáli za zrodom ďalšieho remeselného pivovaru na Slovensku. Tentokrát si pivnú vlajočku vztýčili na Orave. V Dolnom Kubíne otvorila rodina Kohárovcov pivovar Kohavar.

Príbeh cesty k vlastnému pivovaru sa pritom začal písať už pred desaťročiami. „Môj otec Pavol Kohár, ktorý je vedúcim a sládkom nášho pivovaru, sa s pivom prvýkrát stretol počas strednej školy,“ rozpráva pre portál oPive.sk Matej Kohár. Ten z rozprávania vie, že na Orave sa vtedy píjaval starý Martiner. Kroky jeho otca boli spojené s pivom aj v ďalšom období. „Počas štúdia na vysokej škole v Nitre brigádoval v pivovare Corgoň. Odvtedy má rád tradičné svetlé ležiaky, čím horkejšie, tým lepšie,“ približuje Matej.

Kohavar logo

Kohárovci však pri svojej obľube k poctivému pivu narazili. „Jedným z podnetov na založenie pivovaru bola práve jednotvárnosť bežne dostupných komerčných pív,“ hovorí Matej Kohár. Ten sa sám začal zaujímať o pivo počas štúdia na vysokej škode, kde ochutnal tamojšie štýly. „Rôznorodosť chutí a štýlov ma vtiahla do sveta piva, a dúfam, že po skončení štúdia pomôžem priniesť anglické a iné nezvyklé štýly aj k nám na Oravu,“ naznačuje ďalšiu budúcnosť.

Aj keď myšlienka o založení pivovaru vznikla z jeho hlavy asi pred dvoma rokmi, zrealizoval ju jeho otec. „Najväčším problémom pri založení pivovaru bolo nájsť vhodné priestory v Dolnom Kubíne, a získať potrebné financie na nákup vlastnej technológie,“ hovorí Matej. Ročná kapacita pivovaru je stanovená na 500 hektolitrov za rok.

Na výčape aktuálne nájdete svetlú dvanástku s názvom Horal a pivá z pivovaru Vŕšky. Kohárovci pivovar otvorili trocha neskôr ako plánovali, aj preto je ponuka zatiaľ obmedzená. „V budúcnosti plánujeme ponúkať stabilne svetlú 12ku (recept sa môže meniť), jeden sezónny špeciál, jedno experimentálne pivo, a jedno hosťovské pivo, ktoré sa budú obmieňať podľa možností,“ prezrádza Matej. Ten predpokladá, že na pestrú ponuku nabehnú už v januári.

Snímky: Kohavar