Pivovar Lanius: Vkusný podnik v centre Trenčína

Lanius Trenčín 01

Je krátko pred šiestou hodinou v sobotu večer. V centre Trenčína je pomerne ticho. Nikto sa nečuduje, keďže športoví fanúšikovia žijú futbalovým šlágrom Trenčín – Slovan Bratislava. Na námestí sa zhromažďuje len pár desiatok ľudí. Volebný míting tu organizujú Obyčajní ľudia. A majú úspech, cez tretinu námestia sa vytvára dlhý rad. Rozdávajú sa totiž tričká s nápisom „Fico chráni zlodejov“. „Aj mne zober jedno,“ prosí asi dvadsaťročná dievčina kamarátku.

Do Trenčína nás nepritiahlo ani Matovič (ten tam asi ani nebol), ani futbalový šláger. Prišli sme otestovať tamojší pivovar Lanius. Ten si za necelé dva roky svojej existencie vybudoval slušné renomé. Ak by sa robila súťaž, ktorý pivovar u nás varí najväčší počet pivných štýlov, v Trenčíne by bojovali o prvenstvo. Na ich stránke svieti celkom 33 štýlov.

Lanius Trenčín 03

Pivovar nájdete v Trenčíne veľmi jednoducho. Je priamo v centre a nemôžete ho nevidieť. My sme ho navštívili na dvakrát. Pri prvom vstupe do podniku sme totiž zistili, že reštaurácia neakceptuje platobné karty. Chtiac-nechtiac sme sa museli otočiť a vyhľadať bankomat. Nepoteší, ale aspoň na to upozornili hneď pri vstupných dverách. Už pri vstupe do podniku vás upúta veľkosť priestorov. Pivovar Lanius sa člení na viacero miestností a v čase našej návštevy boli celkom zaplnené. Mali sme problém nájsť voľné miesto. To sme si našli pri kozube.

Prvé dojmy z atmosféry a usporiadania boli príjemné. Všetko vyzeralo nové a udržiavané. Na obsluhu sme však čakali trocha dlhšie ako sme zvyknutí. Za ten čas sme si aspoň mohli dobre preštudovať ponuku. Na výčape bolo šesť stálych a dvojica špeciálnych pív. Nevedeli sme si jednoducho vybrať. „Ktoré pivo by ste nám odporúčali?“ pýtame sa obsluhy. „Všetky pivá sú dobré,“ odpovedá čašníčka. Tak sme si zvolili degustačné menu pozostávajúce zo štvorice pív podľa vlastného výberu. V ponuke je aj dvojitá verzia. Za menšiu zaplatíte 2,5 eura, za dvojitú o dve eurá viac.

Objednávka bola na stole veľmi rýchlo. Poháre mali na stopke etiketu označujúcu druh piva. Ako prvé sme si otestovali pivo s názvom Bohemian Lager 12°. Išlo o ležiak, ktorý mal slamovú, mútnu farbu. Keď ste k nemu privoňali, cítili ste medovo –karamelovú vôňu. Pena bola biela a hustá. Úvod bol vyššie postavený, v strede sa k slovu dostáva med. Koncovka bola horkastá. Nebol to úplne čistý kúsok, išlo však o prudko piteľné pivo. Jednoducho chutilo.

Druhým testovaným kúskom bol špeciál s názvom The Juice 15° – Citra IPA. To malo z testovaných kúskov najcharakteristickejšiu vôňu. Zachytili sme grep, hrozno, bázu aj žihľavu. Bylinky ste jednoducho cítili. Pivo malo medenú farbu, ktorá bol mútnejšia. Zdobila ju jemná pena, ktorá rýchlo padala. Úvod a stred na seba nadväzovali. V bruchu piva ste našli grep, mandarínku či pomelo. Pivo pekne na jazyku iskrí, ale tóny mohli byť ešte viac hutnejšie.  Piteľnosť je však dobrá. Výborné pivo.

Lanius Trenčín 04

Tretím na rade bol Porter 14°. Karamel, čokoláda a káva. To nás napadlo, keď sme k nemu privoňali. Pivo čierno-hnedej farby zdobila pena zložená z jemných bubliniek. Rýchlo padala. Úvod bol slabší, v strede však tóny rýchlo vyskočia. Dominuje tu káva, v podmaze však zachytíte aj horkú čokoládu. Rezkosť mohla byť trocha nižšia, ale bola aj tak v norme. Pri dopití vám v ústach zostávala príjemná suchá horkosť. Príjemné pivo.

Irish Stout 16° bol názov kúsku, ktorý má pivovar v stálej ponuke. Pivo nás vôňou až tak neohúrilo. Bola nevýrazná. Jemne ste v nej zachytili karamel či černice. Kúsok mal čierno-hnedú farbu s fialovými odtieňmi, hnedá pena rýchlo padala. Úvod bol nevýrazný, v strede trocha vybiehali ovocné tóny (černice, čučoriedky) a káva, koncovka bola horkastá. Na to, že ide o vysokostupňové pivo sa tóny držali celkom nízko. Jednoducho bol tento kúsok vodnatejší. To pomohlo piteľnosti, nám to až tak nesadlo. Spomedzi testovaných pív bol tento asi najslabší.

Lanius Trenčín 06

Pred odchodom sme zvolili ešte jedno pivo. Vyskúšali sme kúsok s názvom India Pale Ale 17°. V tomto prípade už bola vôňa v poriadku. Celkom výrazná. Cítili sme grep, citrusy a iné prenikavé ovocie. Farba piva bola červeno-hnedá a zdobila ju smotanová, hutná pena. Už úvod zaiskril, stred naň plynulo nadviazal. Zachytili ste tu grep i lesné ovocie. Stred bol intenzívny, ale krátky. Prebleskol okolo vás a vy máte pocit, že ste si zaplatili dlhšiu jazdu. Záver bol horkastý. Veľmi príjemné pivo. K TOP pivám Slovenska mu chýbajú už len detaily. Určite príjemná koncovka posedenia.

Končíme. Lanius v nás zanechal príjemné dojmy. Je vkusne zariadený, útulný a má svoj štýl. Plusom bola aj ponuka na výčape, keď naozaj bolo z čoho vyberať. Možno by v Trenčíne mohli popremýšľať nad cenami (najmä fľašových) pív. Ale asi vedia čo robia, keďže podnik bol plný a na nezáujem sa sťažovať nemohol. Podnik určite odporúčame. Určite sa zaraďuje medzi najlepšie, ktoré sme doteraz testovali.

4

Zhrnutie

Plusy
– Výber pív. Na výčape bolo osem druhov piva. Naozaj je z čoho vyberať. Pivo malo navyše dobrú kondíciu.
– Atmosféra. V podniku to žilo a dýchalo atmosférou. Tu si nevymyslíte, musíte si ju jednoducho získať. Pomohla aj dvojica krbov.
– Poloha. Podnik bol situovaný v priamom centre mesta.
Mínusy
– Cena piva. Čapovaná pollitrová IPA stála 2,50 eura. Na to, že ide o domovský podnik je to veľa. Cena pollitrového ležiaku bola o 80 centov nižšia.