Urban House:  Ťažká „hipsterina“.  Ale pivo výborné

Za stolom oproti sedí týpek, ktorého fúzy by našli uplatnenie v lacnom nemeckom porne. Vedľa nás si slečna v kockovanej košeli do malého zápisníka zapisuje asi pocity z tohto zhýralého sveta a usrkáva pritom z nejakého zeleninového kokteilu. V pozadí počuť divnú hudbu a mi máme pocit, že sme sa ocitli v inom svete. Sedíme v podniku Urban House. Mekke hipsterstva v Bratislave. Je piatok večer a my sme prišli otestovať úroveň piva v tomto podniku.

DSC Urban House

Na to, že sa pred pár hodinami začal víkend, voľných stolov v podniku neďaleko Mestského divadla P.O. Hviezdoslava, je stále dosť. Sadáme si na kraj, aby sme svojou aurou nekazili výnimočnú atmosféru, ktorú sa tvorcom podarilo „vykúzliť“. Podnik je totiž zariadený štýlovo. Pokojne by ste v ňom mohli hrať hru „nájdi tri rovnaké stoličky“. Asi by prebiehala veľmi dlho, keďže každý kúsok v podniku je výnimočný. Dokonca aj obsluha je „nastajlovaná“ tak, že páru by ste jej nenašli.

Sadáme si. Netrvá dlho a čašník je pri nás. Keďže nad barmanským pultom vidíme tabuľu so šiestimi pivami, dávame našu obvyklú otázku: „Čo by ste nám odporučili?“ Kontruje protiotázkou či máme radi svetlé, alebo tmavé. „Keď máte radi svetlé, odporúčal by som Matušku alebo Hellstork,“ hovorí a začne charakterizovať jednotlivé kúsky. Evidentne má rád pivo. O každom jednom vie do detailu rozprávať. Trafil sa nám do nôty. Objednávame oba kúsky.

DSC_0792

Ako sa neskôr ukazuje, urobili sme jednu veľkú chybu. Začali sme totiž pivom z Hellstorku s názvom New Model Army. Tento kúsok sme už pili, dokonca na našich stránkach naň nájdete aj recenziu. Keď sme však ochutnali toto, skoro sme spadli z nôh. Doslova „nebíčko v papuľke“.  Ideálne vyvážené tóny a výborná piteľnosť. Farbu malo oranžovú a vo vôni ste mohli zachytiť tisíc druhov ovocia. Skutočný zážitok však prichádza až po napití. V strede nachádzame ovocie od mandarínky, pomela až po pomaranč a najmä hrozno. Záver patril chmeľovému masakru. Fakt to bol zážitok. Kondícia piva bola výborná. Keď to porovnáme s testovaným kúskom, tak to bolo minimálne o triedu lepšie.

Samozrejme, po tejto skúsenosti sa ťažko porovnávali ďalšie pivá. Kúsok s názvom Matuška Zlatá Raketa by sme za normálnych okolností vyzdvihovali do nebies, ale tam to bolo tento  večer už obsadené. Pivo malo jemne ovocno-sladovú vôňu. Telo bolo kyslastejšie s nádychom grepu a pomaranču. Tu sme čakali väčšiu hutnosť chutí, keďže šlo o 17-stupňové pivo. Chuť celkom prebíjal chmeľ. Pivo však malo výbornú piteľnosť . Pôsobilo sviežim dojmom a určite to bol vysoký nadpriemer.

DSC_0826

Večer sme chceli zakončiť niečím ťažším. Tak sa pýtame na niečo „tmavé.“ Čašník pohotovo reaguje: „V ponuke máme stout od dánskeho pivovaru To Øl. Je také kávovejšie. Poznáte pivo od Damiána?,“ prekvapí čašník. Odpovedáme, že poznáme. Jeho stout bol pre nás trocha dymovejší. „Tento je však vyváženejší“ usmeje sa. Objednávame ho. Na stôl nám donesie kúsok s názvom To Øl Amass “Black Is Beautiful“ Oatmeal Stout“. Už vo vôni cítime kávu, černice, ale aj smotanu. Pivo je tmavé ako noc. V úvode cítime čokoládu, ktorá neskôr prechádza do kyslejšieho ovocia, aby to zakončila kávovým dojazdom. Chmeľ cítiť len jemne. Príjemné pivo.

DSC_0839

Odchádzame s dobrým pocitom. Pivo bolo v dobrej kondícií. Obsluha kompetentná. Ak si odmyslíte zloženie vedľajších stolov, príjemný podnik s výborným pivo.

Prvá snímka: Facebook Urban House/Katarína Acel – Galiková

4

Zhrnutie

Plusy
– Ponuka pív. Na pípe bolo šesť pív. Okrem nami testovaných aj pivovary Wywar, Richtár Jakub a BrewDog.
– Kondícia piva. To čo sme ochutnali bolo bez vád. Overené značky vo výbornej kondícii.
– Obsluha. Naša obsluha mala prehľad. Vedela kompetentne poradiť a na nič sme nečakali dlho. Dokonca ani na jedlo.

Mínusy
– Prostredie. No nezaraďujeme sa medzi hipsterov. Najmä s vedľajších stolov sme mali čudnejší pocit.