Ani vyrábať dobré pivo nemusí automaticky znamenať, že pivovar bude na tom ekonomicky dobre a dokáže na trhu fungovať dlhé roky. Príkladov je mnoho, jeden z nich môžeme pozorovať v susednom Česku. Príbeh pivovaru Kout na Šumavě napísal v posledných týždňoch poslednú kapitolu. Jeho pivo skončilo v kanáli.
Z nuly na vrchol
Celý príbeh sa začal písať ešte v roku 2002, jeho hlavnou postavou bol Jan Skala. Práve on sa rozhodol kúpiť objekt pivovaru, ktorého história sa začala písať v roku 1736, a vrátiť doňho život. Podarilo sa mu to v roku 2006, kedy na český pivný trh zamierila desiatka a dvanástka.
A treba povedať, že pivo si rýchlo našlo svojich fanúšikov. A nielen laických. Jeho pivo sa napríklad dostalo do knihy 1001 Beers You Must Taste Before You Die. Pivo ocenila aj medzinárodný hodnotiaci portál Ratebeer.sk.
Majiteľ pivovaru mal pritom dve vášne – pivo a ženy. Z troch vzťahov mal piatich potomkov a práve rodinné pomery sa ukázali ako kľúčové po tom, čo zakladateľ pivovaru začiatkom roka 2017 zomrel. S pivovarom to začalo ísť dole vodou.
Partnerky o pivovar
Spor viedli posledné dve partnerky majiteľa. Práve medzi ne rozdelil majiteľ svoj pivovar. Časť získala bývalá manželka Jana Skalová, časť jeho posledná partnerka Gabriela Hodečková. Práve ona sa podieľala na vedení pivovaru po smrti zakladateľa.
Spory nakoniec pre priaznivcov piva vyvrcholili najhoršie, ako mohli. Koncom minulého roka pivovar zatvorili a firma skončila v konkurze.
Obhliadka pivovaru bola smutná. „Zistilo sa, že je tu navarené pivo umiestnené v tankoch, a to 160 hektolitrov desaťstupňového, 380 hektolitrov dvanásťstupňového, 90 hektolitrov štrnásťstupňového – evidentne skazených, pivo je výrazne kyslé – a asi 15 hektolitrov osmnásťstupňového piva,“ píše sa v zápise konkurzného konania, ktoré sprostredkoval web Euro.
Aj keď sa pivo mohlo zachrániť, nakoniec sa nezachránilo. Ako informuje web Euro.cz, Krajský súd v Plzni rozhodol o tom, že 61 580 litrov sa musí zlikvidovať.
Do kanála
Prečo? Záujem o kúpu piva bol totiž malý. „Bolo predaných len niekoľko litrov piva a to aj napriek tomu, že predaj bol dlhodobo inzerovaný a boli napriamo oslovení aj predchádzajúci odberatelia,“ písalo sa v žiadosti, ktorá smerovala na súd v Plzni.
„Pivo, ktoré je umiestnené v sudoch KEG, malo dátum minimálnej trvanlivosti do 20. marca 2020. V súčasnosti je tak jeho predajnosť prakticky nulová. Pivo v tankoch síce nemá stanovený dátum minimálnej trvanlivosti, avšak do tankov bolo umiestnené v priebehu októbra až decembra 2019 a jeho predajnosť je tak značne problematická, a kvalitu nemožno garantovať,“ stálo v žiadosti.
Posledná kapitola príbehu Koutskom pivovare je napísaná. V konkurze sa síce bude hľadať nový majiteľ, šanca na jeho získanie však nie je až taká veľká. Postaviť nové je niekedy ľahšie, ako vrátiť zašlú slávu skrachovanému pivovaru. Navyše, nový záujemca by musel naliať do pivovaru milióny českých korún, keďže pivovaru investície chýbali.
Prečítajte si aj
Snímka: Wikimedia/YjM