Prvý remeselný pivovar ponúka pivo v plechovke

JAMA Craft Brewery, plechovka, plechovkové pivo, plechovka

Sklo, plast a po novom už aj plech. Takáto je ponuka v podaní slovenských remeselných pivovarov. Ponuku o novú formu obalu rozšíril JAMA Craft Brewery. Pivovar z Chorvátskeho Grobu vypúšťa v týchto dňoch na trh trojicu svojich pív v plechovke.

Boj s predsudkami

Na úvod treba povedať, že v našom regióne nemá plechovka veľmi dobré meno. Súvisí to aj s tým, že pivo v plechovke je spojené predovšetkým s ležiakom a ten je náchylný v tejto forme obalu rýchlo oxidovať. Plechovka však dokáže ponúknuť pivu dokonalú ochranu.

Ako sa vie, najväčším nepriateľom piva je svetlo, v tomto smere je plechovka ideálnym obalom. Boduje aj v nepriepustnosti vzduchu, v ktorej na plnej čiare prepadá napríklad plastová fľaša. Problémom môže byť vzduchová bublina pri plnení, keďže otvor pri spájaní plechovky je väčší ako pri plnení fľaše.

Kým v minulosti bolo plechovkové pivo spájané len s priemyselnými pivovarmi, v posledných rokoch ponúkajú túto formu aj menšie pivovary v zahraničí. Na Slovensku sme na priekopníka v tomto smere čakali pomerne dlho. Honorom prvého remeselného pivovaru, ktorý sa môže pochváliť plechovkou, je JAMA Craft Brewery.

Dlhšie mapovanie

Producent piva z Chorvátskeho Grobu uvádza v týchto dňoch na trh trojicu svojich pív v plechovke. „Nad touto formou pivného obalu som rozmýšľal už dlho. Len som hľadal možnosti, ktoré trh ponúkal,“ hovorí pre portál oPive.sk Martin Lučko z pivovaru JAMA Craft Brewery.

Podľa jeho slov tejto forme obalu praje správanie zákazníkov. „Vidíme to pri predaji piva v našom pivovare. Ľudia sa nechcú  vláčiť so sklenenými fľašami a najradšej berú domov plastové fľaše. V tomto smere je plechovka lepšia alternatíva,“ vysvetľuje Martin.

Ten pivo plní na špeciálnej linke, ktorá je určená pre menšie výroby. „Veľký súd dokážeme naplniť do plechoviek približne za 40 minút,“ prezrádza. Pivo by sa tento týždeň malo dostať aj do vybraných pivoték. Pivovar má technológiu v testovacej prevádzke, či si ju nakoniec aj nechá, ukážu najbližšie týždne. JAMA pritom plánuje sprístupniť svoju plničku aj ostatným remeselným pivovarom.

Prídu aj ďalšie

Pivovar z Chorvátskeho Grobu nebude jediný remeselný pivovar, ktorý ponúkne na slovenský trh pivo v plechovke. Tento obal chce zaviesť na trh aj jeden pivovar na východe Slovenska. Pivo do plechovky chce plniť aj pivovar Karpat. Plechovkovým pivom sa pochválil aj kočovný pivovar Berhet. V jeho prípade však ide o plnenie piva mimo územia Slovenska.

Obľuba plechovkového piva narastá. Konkrétne štatistiky za Slovensko nie sú k dispozícií, v susednom Česku bolo každé desiate pivo predané v plechovke. Tento podiel však neustále narastá. Je to spôsobené predovšetkým skladnosťou.

Prečítajte si aj

Aké pivo je najlepšie? Čapované, z plechovky či fľaše?

Snímky: JAMA Craft Brewery