Pivovar Smadná Tava pri Trnave už skúšobne varí pivo

Pivovar Smadná Tava - pivá

Pivovar Smadná Tava. Tak sa volá nový prírastok na pivovarníckej mape Slovenska. Pivovar nájdete v obci Trakovice neďaleko Trnavy. Pivovar je aktuálne v testovacej fáze, na oficiálne otvorenie si budeme ešte musieť počkať.

Hlavne ležiaky

O tom, že v Trakoviciach sa chystá pivovar, sme písali ešte v máji tohto roka. Vtedy spoločnosť Coffea Drinks predložila úradom zámer, ktorý počítal s výstavbou pivovaru s kapacitou dvetisíc hektolitrov piva ročne.

Na pivovarníckom trhu nešlo o nového hráča. Firma od roku 2011 dodávala na trh Hlohovecký ležiak, ktorý však nevyrábala sama, ale  nechala si ho variť v Česku. Na trhu sa už dnes objavujú nové pivá od tejto spoločnosti, nejde však o produkty z Česka.

Neďaleko Trnavy už spustili testovaciu výrobu. Pivovar  Smadna Tava má dokonca aj vlastnú stránku, kde sa predstavuje fanúšikom piva. „Sme nezávislý remeselný pivovar založený v roku 2019 Danielom Vopátom z Trnavy, bol posledným riaditeľom Hlohoveckého pivovaru,“ píše sa na stránke pivovaru.

Pivovar Smadná Tava - logo

Sládkom pivovaru je podľa nej  Čeněk Meňhert a využíva 10-hektolitrovú varňu. Zameranie pivovaru je jasné. „Náš pivovar je zameraný hlavne na výrobu ležiakov, ale máme na výber aj vrchne kvasené pivá. Uprednostňujeme tradičnú výrobu nefiltrovaného a nepasterizovaného piva z Trnavských sladov a Žateckých chmelov,“ predstavuje sa pivovar.

Trojica značiek

Pivovar zároveň predstavuje trojicu značiek, ktoré zastrešuje. Tou prvou je Hlohovecký ležiak. Pivo, ktorého tradíciu, obnovila spoločnosť v roku 2011. Pivovar hovorí o tom, že pivo je vyrobené podľa tradičnej receptúry Mareka Chalányho, ktorý pôsobil v pivovare v Hlohovci.

Druhou značkou je Smadná Tava. Pod ňou sú ukryté vrchne kvasené pivá – IPA, APA a Weisbier. Okrem nich aj nealkoholické pivo a readlery s označením Grepfruit, Mango a Višňa.

Treťou značkou je Hell Lager. Pod ňou môžete nájsť ž pivá: svetlý Hell Lager 10°, svetlý Hell Lager 11°, svetlý Hell Lager 12°, a tmavý Dark Lager 13°. Okrem nich pod túto značku spadá aj pšeničné pivo Hell Lager Weizen 13°.

Pivovar na svojej stránke informuje aj o tom, že má v ponuke aj tzv. lietajúci pivovar. „Varíme pivo na želanie, podľa receptúr od zákazníkov. Tento cenník je len orientačný, všetko je potrebné prerokovať na osobnom stretnutí,“ píše sa.

Zaujímavosťou je, že pivovar prezrádza aj ceny, za ktoré pivo navarí, naplní prípadne zabalí. Len pre doplnenie spoločnosť Coffea Drinks sa prioritne zaoberá výrobou sirupov a  nealkoholických nápojov.

Prečítajte si aj

Otvárajú pivovar vo Zvolene. Sládok je našim unikátom 

Snímky: Pivovar Smadná Tava