Pivovar Štramák: Poctivá krčma, ktorá dokáže potešiť

Testovanie pivovarov priamo v ich domovskom stánku je vždy zaujímavé. Kde inde by mali ukázať to najlepšie zo svojej tvorby, ako nie na domácom výčape. Na strane druhej, chyby a nedostatky v kondícii piva sa už ťažšie ospravedlňujú. Pivovar sa nemôže na nikoho vyhovoriť. Práve to jedno miesto musí byť 100-percentne garantované. Aj preto radi testujeme najmä domáce pivá.

Navonok malý …

Inak tomu nebolo ani pri našej ceste do Senice, kde sme navštívili pivovar Štramák. Skúsenosti s jeho tvorbou sme už mali. Na ich základe by sme pivovar zaradili medzi remeselný priemer. Jeho kúsky nás neohúrili a častokrát sme voči nim mali i výhrady. Aj preto sme na návštevu tohto podniku išli s menšími očakávaniami. A možno to bola chyba, nepredbiehajme však.

Pivovar nájdete na Robotníckej ulici v Senici. Prvý pohľad môže v tomto prípade klamať. Navonok je pivovar zasadený do malého domčeka, vnútri vás však čaká veľkoryso riešený priestor. Pekne je spravená hlavné zimná záhrada. V tomto smere pôsobí pivovar priestranne, hoci vnútri bolo celkom prítmie.

Pivovar navštevujeme v sobotu poobede a problém s nájdením miesta nemáme. „Ak by ste prišli večer, miesto by ste si tu určite nenašli,“ hovorí nám neskôr čašníčka. Koncept podniku je jasne daný. Majitelia chcú ponúknuť krčmu s domácim remeselným pivom za zaujímavý peniaz. Cena piva sa tu pohybuje od eura po 1,70 za polliter. Degustačné menu tu však budete hľadať márne.

Naše rande začíname pri ležiaku s názvom František 12°. Pivo malo vyššiu šľahačkovú penu (ako od babičky) a malo zlatistú číru farbu. Vôňa bola výrazne sladová, zachytiť ste v nej mohli med i karamel. Po nevýraznom sladovom úvode môžete v bruchu piva objaviť karamel i med. Táto kombinácia prechádza k výrazne horkastému záveru. Rozoznať v ňom môžete aj korenistú linku. Je to pekne vyskladané pivo, horkejšie, ale dobre piteľné. Za nás to bolo 7,5 bodu. Kedykoľvek, kdekoľvek.

… vnútri priestranný

IPA nemohla v našom teste chýbať. Pivo s názvom American IPA 16° malo oranžovo-červenú farbu, ktorá bola ozdobená šľahačkovou penou. Ak ste k pivu privoňali, zachytili ste citrusy, ktorým dominoval pomaranč. Okrem neho ste zachytili aj karamel. Po výrazne sladovom úvode nájdete v strede citrusy (pomaranč, grep) i jemne pripečenú hrianku, ktorá prechádza do horkastého záveru. Pivo je hutné, pekne vyskladané a piteľné. U nás to bolo za 7,5 bodu. Určite podarený kúsok.

Testovanie končíme pri pive Porter 13°. Kúsok má čiernu farbu, pri pohľade do protisvetla môžete zachytiť červený odtieň. Ak k nemu privoniate, zachytíte kombináciu karamelu, černíc a jemne aj kávy. Už úvod je výrazný a hutné predstavenie pokračuje aj ďalej. V bruchu nájdete kávu, karamel i tmavú čokoládu. Koncovka je horkastá len jemne. Je to pekne vyskladané, lahodné a piteľné pivo. U nás to bolo za osem bodov.

Milé prekvapenie

Končíme. Do Senice sme prichádzali s tým, že otestujeme slušný štandard. Výsledok nás však milo prekvapil. Našli sme poctivú krčmu. Čistú, s milou obsluhou, dobrým výberom (ochutnali sme aj pizzu, bola výborná), príjemnými cenami a predovšetkým nadpriemerným pivom. To, čo sme ochutnali, malo dobrú kondíciu i myšlienku.

Štramák tak môžeme označiť nálepkou „odporúčame.“ V rámci svojho konceptu patrí medzi tie lepšie podniky u nás. Ak budete mať cestu okolo, pokojne navštívte.

4

Zhrnutie

Plusy
– Ponuka. Na výčape sme našli sedem druhov piva, bolo z čoho vyberať.
– Ceny. Tie sa pohybuje od eura po 1,70 za polliter.
– Obsluha. Milá a kompetentná.
Mínusy
– Prítmie v hlavnej časti. Zišlo by sa viac svetla.

Sending
Hodnotenie čitateľov
4.6 (5 hodnotenie)