Pivovar Svijany odhaľuje svoje plány v Bratislave

Svijany, Spilka, podnik, krčma, Stein, Bratislava

Aj keď sa o tom polemizovalo už dlho, vždy išlo len o nepotvrdené fámy a úvahy. Pivovar Svijany však odhaľuje svoje plány v hlavnom meste. Aktuálne prezradil, ako využije priestory v zrekonštruovanom bratislavskom pivovare Stein.

Bez varenia

Pivovar Stien má za sebou bohatú históriu, nedokázal však prežiť razantný nástup nadnárodných gigantov, ale aj zvýšenie spotrebnej dane za pivo. V roku 2007 tak definitívne zavrel svoje brány. Areál v širšom centre Bratislavy si vyhliadli developeri.

Po rôznych peripetiách pripravujú majitelia areálu otvorenie jedinej časti projektu, ktorá má pripomínať pôvodný pivovar. Tou je pamiatkovo chránená Spilka, ktorá slúžila na kvasenie piva. Po novom v nej budú sídliť kancelárie a aj pivný bar.

Ten bude mať pod palcom český pivovar Svijany. Aj keď sa pôvodne množili špekulácie, že Česi by mohli v historických priestoroch pivo aj variť, nebude tomu tak. „Pivo sa bude dovážať z Čiech, v pivnici bude nainštalovaná tanková technológie. Na hlavnom výčape bude k dispozícii 12 kohútov  pre čapovanie rôznych druhov pív a pivných mixov,“ prezradil portálu oPive.sk Alexander Prošek, konateľ spoločnosti Svijany Slovakia.

Dohliadali pamiatkari

Podľa jeho slov pôjde o referenčnú svijanskú tankovú pivnicu s názvom Spilka. „Návrh interiéru akceptuje historický ráz budovy a podmienky pamiatkového úradu. Poňatie interiéru nadväzuje na pôvodný účel budovy, v ktorej boli pivné kvasné kade, a v ktorej všade prevažoval biely keramický obklad,“ približuje Alexander Prošek.

Svijany, Spilka, podnik, krčma, Stein, Bratislava

V interiéri budú zakomponované aj niektoré z historických artefaktov, ktoré boli vynesené pri vypratávaní „Budú nanovo reštaurované a vrátené späť. Niektoré iba ako dekorácia, ale napríklad závesné svietidlá budú opäť plniť svoj účel. Interiér doplní aj drevený nábytok a čiastočne drevené podlahy,“ hovorí konateľ slovenskej dcéry pivovaru.

Veľkosťou pôjde o jeden z najväčších podnikov v Bratislave. „Kapacita je okolo 280 miest vnútri a 100 miest vo vonkajšej záhradke,“ uviedol Alexander Prošek. Otvorenie podniku je naplánované na prvý štvrťrok budúceho roku.

V tejto súvislosti je zaujímavé to, že podnik s názvom Spilka už v Bratislave existoval. Pivovar Spilka sa však práve kvôli tomu, že Svijany zaregistrovali ochrannú známku skôr, premenoval na Pivovar Brewer.

Prečítajte si aj

Príbeh pivovaru, po ktorom nezostane nič. Stein

Vizualizácie: ArchiC Spilka