Pivovar Spilka musí meniť meno. Kvôli Svijanom

Pivovarská spilka, Spilka, zmena mena, Brewer

Na slovenskej pivovarníckej scéne dochádza k zaujímavej zmene. Meno mení pivovar Pivovarská spilka, ktorý otvorili koncom minulého roka v bratislavskom Ružinove. Po novom nesie meno pivovar Brewer. Ide o vynútenú zmenu, keďže ochranný názov si nechala zaregistrovať iná spoločnosť.

Prvý berie

O zmene informuje pivovar na sociálnej sieti. „Na základe zakúpenia ochrannej známky SPILKA iným podnikateľským subjektom, sme boli nútení premenovať názov pivovaru na Pivovar Brewer. Zo SPILKY na BREWER meníme len meno, nie kvalitu,“ uviedlo vedenie pivovaru.

V najbližších dňoch má byť spustená aj nová stránka pivovaru. Dôvody tohto kroku sú prozaické. Ešte v októbri 2017 si ochrannú známku „SPILKA“ nechala na Slovensku zaregistrovať spoločnosť Pivovar Svijany. K jej oficiálnemu potvrdeniu došlo až 2. apríla tohto roka.

Aj preto bratislavský pivovar nemôže používať svoj pôvodný názov. Platí totiž, že „bez súhlasu majiteľa ochrannej známky nikto nesmie používať označenie zhodné s ochrannou známkou pre zhodné tovary alebo služby“.  Svijany si pritom nechali toto spojenie zaregistrovať v spojení s pivom, pohármi, ale aj reštauračnými službami. Všetky tieto uvedené spojenia pritom využíval aj pivovar v Prievoze.

Svijany niečo chystajú

V praxi to znamená, že nikto na Slovensku nemôže nazvať svoje pivo Spilka a takéto pomenovanie nemôže niesť ani krčma či reštaurácia. Slovné spojenie „spilka“ má pritom okrem spoločnosti Pivovar Svijany zaregistrovaná aj firma AMW Spilka, jej známka sa však vzťahuje na reklamu, nehnuteľnosti či architektúru.

A prečo si Svijany nechali zaregistrovať toto spojenie? Podľa informácií portálu oPive.sk chystá český pivovar na Slovensku projekt, ktorý ponesie tento názov. V tomto prípade platí, že prednosť má ten, kto podal žiadosť ako prvý.

Nie je to každodenný jav

Zmena názvu pivovaru nie je bežný jav, ale stretli sme sa s ňou aj v slovenských podmienkach. Vo svete remeselného piva menil naposledy meno Pivovar Brontvai, ktorý sa premenoval na Pivovar Kvačany. Ani to však nepomohlo a producent piva z Liptova už nefunguje.

Zmena mena zväčša súvisí aj so snahou o zlepšenie marketingu danej značky. Napríklad keď v Banskej Bystrici preberali pivovar Urpin, noví majitelia zmenili názov piva na Urpiner. Chceli sa tak okrem iného dištancovať od zlej povesti, ktorú značka v deväťdesiatych rokoch nabrala.

Osobitnou kategóriou bol napríklad dnes už bývalý pivovar v Poprade. Ten niesol názvy ako Tatran či Pilsberg. Meno skupiny menil vlani aj druhý najväčší pivovar na Slovensku. Pivovary Topvar sa premenovali na Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Prečítajte si aj

Pozrite sa, ako vyzerá nový bratislavský pivovar