Pivovar Ursus: Chceme ponúknuť viac špeciálov. Chystáme aj pivný festival

Pivovar Ursus

Aj keď sa leto pomaly končí, pivovarnícka sezóna na svoj vrchol ešte len čaká. Práve v septembri a októbri môžete navštíviť množstvo pivných festivalov. Jeden z nich prichystal aj pivovar Ursus, ktorý nájdete v Čutkovskej doline pri Ružomberku.

S letom spokojnosť

Majiteľ pivovaru Ursus Karol Javorka pre portál oPive.sk hovorí, že s práve končiacou letnou sezónou je spokojný. „Letná sezóna bola napriek výkyvom počasia veľmi dobrá. To je veľmi dobré znamenie, že na kvalitu nášho piva nemá až taký vplyv „kvalita počasia“ a ľudia si k nemu cestu nájdu aj tak,“ hovorí s úsmevom.

Ten poukázal na to, že teplé mesiace sa prejavili aj na predaji jednotlivých značiek piva. „Vždy sme za základný „brand“ a ťahák našej produkcie  považovali našu 12-ku Senátor. No sezóna a odbyt ukazujú, že mu je veľkou konkurenciou 10tkový Embek, čo je v teplých letných mesiacoch pochopiteľné,“ konštatuje.

Majiteľ pivovaru naznačuje, že aj vďaka ohlasom spotrebiteľov chcú zaviesť vo výrobe novinky. „Máme v pláne zintenzívniť produkciu špeciálov,“ hovorí Javorka s tým, že sa po nich ľudia pýtajú.

„Snažíme sa špeciálom vštepiť charakter obdobia či príležitosti, pri ktorej ich produkujeme v zmysle tradícií, ktoré sa v rámci areálu U dobrého pastiera veľmi dôsledne dodržiavajú. A zdá sa, že sa nám to dobre darí,“ vysvetľuje.

Aj festival

Pivovar ohlasuje na piatok a sobotu zaujímavú novinku. Prvýkrát zorganizuje festival Pivný sviatok v Pivovare Ursus. Ten je naplánovaný na 15. a 16. september.

„Tradične si mnoho ľudí spája oslavu piva s mesiacom október, no my sme sa rozhodli pre septembrový termín vzhľadom na okolnosti týkajúce sa tradičnej liptovskej jesene a tiež počasia, ktoré je v tomto období ešte prijateľné na vonkajšie podujatia,“ naznačuje.

Ursus

Návštevníkom chcú umožniť  „nahliadnuť pod pokrievku“ výroby piva. Počas dvoch dní budú organizované moderované exkurzie pivovaru. „Samozrejmosťou je ochutnávka tradičných typov nášho piva aj špeciálu uvareného k tejto príležitosti,“ láka Javorka.

Na podujatí budú mať zastúpenie aj ďalšie pivovary. Chýbať nebudú pivovary Buc, Kastelán či Baran. Aj oni ponúknu svoju tvorbu. Majiteľ však avizuje aj ďalší rozmer spoločného stretnutia. „Chceme si s ostatnými výrobcami vymieňať skúsenosti a poradiť si vyriešiť záludnosti, ktoré táto alchýmia mnohokrát ukrýva,“ konštatuje Javorka.

Prečítajte si aj

Belgičanovi sa zapáčil Liptov. Pre svoj rezort varí špeciálne pivo

Snímky: FB Pivovar U