Belgičanovi sa zapáčil Liptov. Pre svoj rezort varí špeciálne pivo

Sojka Resort 05

Čerešne spod blúzky. Tak sa volá jedno z pív, ktoré môžete ochutnať na Liptove. Dostali sme otázky, či toto pivo poznáme. Pustili sme sa teda do pátrania pôvodu tohto piva.

Rezort s vlastným pivom

Pivo si môžete kúpiť v komplexe Sojka Resort, ktorý nájdete na Liptove v obci Malatíny. Jeho súčasťou je hotel, ale aj drevenice. Ide o turistický komplex s vlastnou reštauráciou. Ako je známe, tento rezort vlastný pivovar nemá, pivo si necháva variť.

Nie je to nič nové. „Vlastným“ pivom sa chvália viaceré zariadenia či destinácie na Slovensku. Zväčša sú varené v nejakom slovenskom, resp. v českom pivovare. Pre pivá z rezortu Sojka to však neplatí.

„Majiteľ a zakladateľ je Belgičan, ktorý žije na Liptove a má veľmi blízko k pivám a pivovarníctvu z jeho rodnej krajiny,“ vysvetľuje pre oPive.sk Roman Klimo zo Sojka Resort.

Sojka Resort 02

Ten vysvetľuje, že na Slovensko chcel preniesť kúsok belgickej tradície. „Chcel na Slovensko, resp. Liptov  priniesť niečo z jeho rodnej krajiny, inú chuť piva, iný druh varenia piva. Nech aj Slováci ktorí mu tak učarovali, skúsia ako chutí pivo v Belgicku,“ hovorí manažér.

Podľa vlastného receptu

Podľa jeho slov ide o unikátne pivá, ktoré inde nenájdete. „Majiteľ sa rozhodol podľa svojho receptu vymyslieť a dať si navariť svoje originálne pivá,“ konštatuje. Meno pivovaru spresniť nevedel, podľa portálu Kamnapivo.sk si rezort v minulosti nechával pivo variť v pivovare Brouwerij Strubbe.

Reakcie zákazníkov boli podľa Klima veľmi dobré. V ponuke pritom môžete nájsť trojicu pív s názvami Čerešne spod blúzky, Zlatá sojka a Tri Malatíny. Všetky tri pivá sú navarené v belgickom štýle.

Pivo môže patriť medzi lákadlá rezortov, alebo rôznych ubytovacích zariadení či reštaurácií. Je vyhľadávanou záležitosťou hlavne pre zberateľov.

Prečítajte si aj

Vznikol nový pivovar? Svoje pivo majú už ja Trenčianske Teplice

Snímky: FB Sojka Resort