Pivovar Wywar: Plánujeme uvedenie našich pív v plechovkách

Wywar 2023

Rok 2023 je za nami. Môžeme bilancovať a hodnotiť. Oproti predchádzajúcim dvom rokom bol o čosi pokojnejší. Pandémia síce ustala, ale mnohé problémy nastali. Rast nákladov na jednej strane, šetrenie zákazníkov na strane druhej.

A vnímali rok 2023 pivovarníci? A s akými plánmi vstupujú do nového roka 2024? Pýtali sme sa ich v tradičnej veľkej pivovarníckej ankete. Dnes odpovedá Ján Kadlec, riaditeľ Holíčskeho pivovaru Wywar.

Pivovarnícka anketa

Ako ste vnímali rok 2023? Čo ho najviac ovplyvnilo?

Rok 2023 sme vnímali pokojne, bez väčších prekvapení, ako to bývalo po minulé roky. Silnú infláciu a nižšiu kúpyschopnosť bolo cítiť v každom odvetví, pivo nevynímajúc. Bol cítiť úbytok zákazníkov v gastro prevádzkach naprieč celým segmentom, čo našťastie zmierňovala nižšia DPH na tento sektor. V roku 2024 sa však nižšia DPH na alkoholické nápoje už nevzťahuje, čo sa dotkne aj pivovarníctva.

Vedeli by ste na roku 2023 nájsť nejaké pozitíva, ktoré váš pivovar posunuli vpred?

V uplynulom roku sme navštívili niekoľko pivovarských akcií, či konferencií, kde sme mali možnosť stretnúť veľa fanúšikov piva a pivovarských kolegov. Podarilo sa nám tiež rozbehnúť niekoľko spoluprác pri varení piva, no najväčšiu radosť nám urobili naši traja firemní kolegovia, ktorí úspešne absolvovali akreditovaný kurz sladovník-pivovarník na SPU v Nitre.

V roku 2023 sa nám podarilo zredizajnovať logo pivovaru, ktoré je teraz modernejšie a viac nadčasové. Takisto sa nám podarilo sfinalizovať redizajn etikiet, ktoré sa postupne budú dostávať do obehu v priebehu roka 2024. Veríme, že zaujmú a postupne si na ne zvykneme. Podarilo sa nám spustiť aj náš e-shop, a aj takýmto spôsobom sme sa priblížili zákazníkovi.

Na ktoré pivo z Vašej produkcie ste najviac hrdí? Viete prezradiť, či nastanú vo vašej produkcii zmeny v roku 2024?

V roku 2024 plánujeme naďalej variť naše stálice a samozrejme sa postupne budú objavovať aj nejaké novinky. Veľmi sme si obľúbili našu 15° Cold IPA, s ktorou sa nám podarilo v Českých Budějoviciach získať striebornú pivnú pečať.

Najvýznamnejšou novinkou, ktorú plánujeme bude uvedenie niekoľkých druhov našich pív v plechovkách, ako alternatívu k skleneným fľašiam.

S akými ambíciami vstupujete do roku 2024?

Do roku 2024 vstupujeme pozitívne naladení a odhodlaní robiť to čo robíme ako najlepšie vieme.

Prečítajte si aj

Pivovar Jajnekem: Chceli by sme pokryť väčšie množstvo podujatí

Snímka: Holíčsky pivovary Wywar