Staropramen o Slovensku: Niektoré prevádzky len skúsili prežiť

Staropramen - pivo

Ak by sa pivovary, ktoré podnikajú na Slovensku, otvorene chválili číslami predaja, český Staropramen by bol v rebríčku vysoko. Druhý najväčší pivovar v Česku sa udomácnil na našom trhu a v niektorých regiónoch výrazne konkuruje aj domácim hráčom. Aktuálne upozorňuje, že dosahy pandémie môžu byť citeľné pre celé pivovarníctvo.

Presun z krčiem domov

„Letná sezóna bola ovplyvnená pandemickou COVID situáciou, kde najmä v prevádzkach HoReCa bol znateľný ústup spotrebiteľov od konzumácie v mieste predaja a predaj v potravinových predajniach nie celkom nahradil tento výpadok“ hovorí pre portál oPive.sk Štefan Finta, Country Director Slovakia v spoločnosti Staropramen Slovakia.

Podľa jeho slov jesenná vlna určite ovplyvní predaj v prevádzkach HoReCa. „Nevylučujeme aj zatváranie niektorých prevádzok, ktoré cez leto ešte skúšali prežiť,“ predpovedá možné scenáre Finta. Len pre doplnenie, práve letná sezóna je kľúčovým obdobím pre trh. Ak v nej na seba podniky nedokážu zarobiť, ťažko to dobehnú do konca roka.

Slovenský šéf Staropramenu poukazuje na to, že niektoré zmeny môžu byť aj trvalé. „Hrozí riziko rušenia akýchkoľvek akcií, festivalov a hromadných stretnutí, kde sa čapované pivo pilo v nezanedbateľnej miere. Ak sa tak udeje, tento objem bude navždy stratený, nakoľko to bude ako  následok zmeny životných návykov spotrebiteľov,“ predpovedá.

Výpadok nedobehnú

Aj keď do konca roka chýba ešte pár mesiacov, Staropramen už porovnáva. „Celkový predaj poklesol oproti rekordnému roku 2019, kedy výpadok predaja v predajnom kanále HoReCa nebol úplne nahradený nárastmi predaja v potravinových predajniach počas COVID obmedzení,“ vypočítava Finta.

Ten naznačuje, že  vypadol aj nezanedbateľný objem piva konzumovaného na akciách a festivaloch, ktoré boli kvôli opatreniam rušené.

Pivovarnícka skupina však plánuje ďalšiu expanziu. „Napriek nie práve povzbudivej situácii v predajnom kanále HoReCa stále chceme podporovať biznis svojich zákazníkov v tomto náročnom predajnom kanále otváraním ďalších prevádzok Naše Hospoda a Ostravarna ako i prevádzok s tankovým pivom Staropramen,“ uzatvára rozprávanie Štefan Finta.

Prečítajte si aj

Staropramen prinesie na trh americkú značku piva

Snímka: FB Pivovary Staropramen