Gigant škrtá v českom pivovare. Prepustí väčšinu zamestnancov

Žatecký pivovar

Keď v roku 2014 kupovala dánska pivovarnícka skupina Carlsberg Žatecký pivovar, mnohí  boli prekvapení. Časť pivárov očakávala expanziu, ďalšia bola v odhadoch opatrná. Aktuálne kroky vedenia pivovaru však ukazujú, že tento krok gigantu asi nebol dvakrát šťastný.

Prekvapujúci ťah

Vstup Carlsbergu do Česka prebehol ešte na jar 2014. Skupina sa vtedy rozhodla, že kúpi 51-percentný podiel v Žateckom pivovare. Bolo to prekvapenie, keďže pivovar patril medzi menších priemyselných producentov na vysoko konkurenčnom českom trhu.

V tom čase sa ročná produkcia pivovaru pohybovala na úrovni 30-tisíc hektolitrov piva, keď zamestnávala zhruba 50 zamestnancov. Pivovar sa však mohol pochváliť zaujímavou históriou, keď bol založený v roku 1801. Mohli ho poznať aj slovenskí konzumenti, keďže pivovar aj u nás predával pivo pod značkou Celia. Ide o bezglutenové pivo.

Už vtedy vznikli úvahy o tom, že vďaka Carlsbergu by sa pivo zo Žateckého pivovaru mohlo vyvážať do zahraničia, keď by mohlo byť ponúkané ako prémiové. Boli to však len úvahy, príchod nového majiteľa výraznejšou zmenu do pivovaru nepriniesol.

Koniec dlhoročnej tradície

Naopak, pivovar v posledných rokoch generoval len stratu. Situácii nepomohla ani pandémia koronavírusu, ktorá sa podpísala pod prepad predaja sudového piva. Ako informuje Deník.cz, aj kvôli vysokým cenám energií sa vedenie pivovaru odhodlalo k dramatickým škrtom.

Žatecký pivovar - Plechovky

„Výroba piva v Žateckom pivovare je veľmi energeticky náročná, na varenie sa používa plyn, na chladenie elektrina. Ekonomicky je neúnosné, takýmto spôsobom pokračovať vo varení piva ďalej,“ povedal pre český portál výkonný riaditeľ Žateckého pivovaru Martin Kec.

V praxi to znamená, že pivovar prepustí väčšinu zo svojich 43 zamestnancov, zníži produkciu a obmedzí počet druhov ponúkaného piva. Kec hovorí o tom, že pivovar opustí staré priestory a začne variť na nových zariadeniach.

Aj vrchne kvasené pivá

Celá zmena spôsobí, že pivovar nestihne začiatok letnej sezóny, ktorá býva najsilnejšia. „Je to rozhodnutie nášho majiteľa. Avšak ani zisk z tejto doby by nepokryl náklady,“ uviedol Kec. Nábeh nového pivovaru je naplánovaný na október tohto roka.

Kým vlani pivovar navaril zhruba 24-tisíc hektolitrov piva, po novom budú v Žatci variť tri- až päťtisíc hektolitrov piva ročne. V ponuke majú zostať vybrané ležiaky, doplniť ich majú aj vrchne kvasené pivá ako napríklad IPA.

Kým v roku 2014 mnohí predpokladali, že Žatecký pivovar bude expandovať a zvyšovať svoju produkciu, stal sa presný opak. Vlastne dochádza z premene priemyselného na „remeselný pivovar“, aj keď táto definícia v prípade Žateckého pivovaru nemôže platiť. Jednoznačná definícia remeselného pivovaru neexistuje, je však všeobecná zhoda, že vo vlastníckej štruktúre nemôže byť medzinárodná pivovarnícka skupina.

V tomto prípade to však neplatí, keďže majiteľom zostáva Carlsberg. Ide o tretiu najväčšiu pivovarnícku skupinu na svete.

Prečítajte si aj

Príbeh o rodine, ktorá zreformovala pivovarnícky svet

Snímka: FB Žatecký pivovar