Pivovaru Karpat hrozí krach. Jeho majiteľa posielajú do konkurzu

Karpat

Na slovenskej pivovarníckej scéne sa schyľuje k najnegatívnejšej udalosti tohto roka. Krach totiž hrozí pivovaru Karpat. Jeho majiteľa – spoločnosť Distrib Capital, posielajú do konkurzu. Išlo by o prvý reálny krach pivovaru po dlhých rokoch.

Razantný nástup

Pivovar Karpat vstúpil na pivný trh v roku 2015. Patril medzi tých producentov piva, ktorým pomohli v rozbehu eurofondy. Spoločnosti Distrib Capital bola odobrená podpora vo výške 3,5 milióna eur. Kapacitou výroby sa zaradil medzi najväčšie minipivovary v krajine, keď sa pohybovala na úrovni sedemtisíc hektolitrov.

Už v prvých mesiacoch pôsobenia dal o sebe Karpat vedieť. Ako prvý malý pivovar sa dohodol na predaji svojho piva v reťazci. Karpat sa začal predávať v Tescu. Rozruch spôsobila aj cena, keď za tretinkovú fľašu piva pýtal reťazec necelé euro.

Spustenie predaja sprevádzala aj kauza s prelepovaním etikiet.  Pivovar prelepil dátum spotreby neskorším dátumom. Tento krok vysvetľoval tým, že si nechal vyrobiť viac etikiet a tie chcel využiť. Neskôr začal pre Tesco vyrábať aj privátnu značku Finest.

Keď v roku 2017 poskytol majiteľ pivovaru Andrej Sabovčík rozhovor portálu oPive.sk, bol na pomyselnom vrchole. Nebál sa hovoriť o veľkých plánoch, ktoré zahŕňali nový pivovar v Bratislave, ale aj výrazne navyšovanie výroby. „Ročne by sme nastavili pivovar na 15- až 17-tisíc hektolitrov remeselného piva a k tomu by sme chceli pridať rovnaké množstvo craft ciderov a ďalších craft nápojov,“ avizoval majiteľ.

V dlhoch

V ďalších rokoch tržby padali. Podpísal sa pod to aj rozchod s Tescom, ktoré si privátne pivo nechalo po novom vyrábať v Poľsku. „Výroba rady Tesco Finest nám v poslednom období tvorila malú časť objemu, takže nám to nijako situáciu nekomplikuje. Manažovanie značky Tesco Finest je plne v kompetencii Tesco, čiže oni sa rozhodujú, čo v rámci danej značky chcú,“ uviedla v lete minulého roka Miriam Sabovčíková, finančno-personálny manažér spoločnosti Distrib Capital.

V tom čase pivovar využil inštitút dočasnej ochrany, ktorý chránil firmy pred návrhom na konkurz či exekúciou. „Koronakríza sa nás negatívne dotkla, ale našťastie sme nemuseli výrobu zastaviť a udržali sme 100-percentnú zamestnanosť. Sudové pivo Karpat distribuujeme na približne 40 prevádzok, takže v oblasti on-trade (gastro) sme výrazne pocítili zatvorenie prevádzok našich odberateľov, v prevádzkach modern-trade (siete) sa nám darilo,“ vysvetľovala  Sabovčíková.

Karpat

Pivovar posledné tri roky avizoval, že na trh privedie pivo v plechovke. Doteraz sa tak nestalo. Že v pivovare nie je situácia ideálna, dokazovali aj hospodárske výsledky za minulý rok.  Podľa portálu Finstat portálu prepadli spoločnosti tržby o 43 percent na niečo cez štyri milióny eur, keď vykázala stratu cez 300-tisíc eur.

Banke došla trpezlivosť

Aj z tohto pohľadu nie sú až takým prekvapením posledné udalosti. V stredu vyšlo v obchodnom vestníku oznámenie hovoriace o tom, že „súd začína konkurzné konanie voči dlžníkovi: Distrib Capital“.Návrh na konkurz podala 365. Bank. Ide o bývalú Poštovú banku.

Nie je to však jediná inštitúcia, ktorej spoločnosť dlhuje. Na pozemky, na ktorých stojí pivovar, je vyznačené exekučné záložné právo. Dlhy má Distrib Capital voči Finančnej správe (vyše 236-tisíc eur), Všeobecnej zdravotnej poisťovni (5 302 eur) aj Sociálnej poisťovni (takmer 17-tisíc eur).

Súd teraz preverí platobnú schopnosť spoločnosti a rozhodne o tom, čo bude ďalej. Ak by spoločnosť skončila v konkurze, je pravdepodobné, že pivovar skončí v dražbe.

Môžeme špekulovať o tom, čo spôsobilo problémy firmy. Už v minulosti sa na liste vlastníctva objavili exekučné zápisy. Pivovar často menil sládkov a nedokázal dlhodobo ponúknuť lákavý produkt. Navyše sa spoliehal na predaj fľaškového piva, v tomto smere mu mohol výrazne ublížiť odchod z Tesca. Sú to len špekulácie.

Portál oPive.sk oslovil majiteľa pivovaru. Ak odpovie, článok budeme aktualizovať o jeho vyjadrenia.

Prečítajte si rozhovor s majiteľom z roku 2017

Šéf Karpatu: Uvažujeme nad pivovarom v Bratislave

Snímky: FB Karpat, Finstat, oPive.sk