Pivovary by nemali zabúdať na takéto pivá (FestivALE, 2021)

Stupavar - Festivale 2021

Táto recenzia bude do veľkej miery prelomová. Pri štarte stránky v roku 2014 sme chceli prinášať recenzie pív s tým, že ich nebudeme opakovať. Ako plynuli roky, zistili sme, že toto rozhodnutie nie je šťastné. Jednak aj takýmto spôsobom podporujeme honbu za novými a novými pivami a jednak nepokrývame vývoj piva.

Pivovar môže receptúru vylepšovať, alebo sa prirodzene zlepšiť či zhoršiť. Keď pivo napríklad v roku 2017 dostalo osem bodov a niekto si ho kúpil v roku 2020, už to nemuselo byť to isté. Z časti sme tento problém riešili tzv. pivnými návratmi. Takých recenzií však bolo málo. Teraz ohlasujeme zmenu.

Po novom budeme pivá testovať aj opakovane s určitým časovým odstupom. Ak budeme pivo testovať opakovane, v titulku článku bude uvedený aj rok.  V tomto prípade sa k pivu FestivALE od Stupavaru vraciame takmer po piatich rokoch. Vtedy od nás dostalo 7,5 bodu.

Názov piva: FestivALE

Pivovar: Pivovar Stupavar

Druh piva: Session IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 11°

Obsah alkoholu:  4,4%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ a kvasníce.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili necelé dve eurá.

Farba: Zlatistá, pivo je jemne kalné.

Pena: Vysoká, nadýchaná so šľahačkovitou štruktúrou.

Vôňa: Kombinácia grepu, limety, náznakov kvetov aj jemných kvasiniek.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia grepu, limety, jemných náznakov pomarančov a kvetiniek. Horkosť je výraznejšia, doznievanie jemne korenisté. Náznakom cítiť aj kvasnice.

7/10

Zhrnutie

Pohodové pitie. Na leto ako stvorené. Pivo bolo dostatočne iskrivé, pekne vyskladané a na obsah alkoholu hutné. Štýl Session IPA vie ľahko skĺznuť do šumienkovosti a kostrbatejších tónov, v tomto prípade to tak nebolo. Výhrady máme k čistote tónov, keď sme cítili trocha kvasnice. Nebolo to však nič rušivé.  Za nás podarená sedmička a spokojnosť.

PS: Možno taká poznámka z pohľadu bežných pivárov. Takýchto pív by mali mať pivovary ďaleko viac. Myslíme na piteľné kúsky, ktoré sa  aj vďaka nižšiemu alkoholu daj popíjať celý večer.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.94/10 (8 hodnotenie)