Keď spolupracuje dvojica kočovných pivovarov (Vychylovka)

Radošina a Šilker's Brewery Vychylovka

Dnešný kúsok je výsledkom spolupráce dvoch kočovných pivovarov Radošina a Šilker’s Brewery. Nesie meno Vychylovka, keď odkazuje na obec na Hornej Orave. Pivovarníci chcú vytvoriť edíciu pív venovanú slovenským skanzenom. V tomto prípade ide o obec na Hornej Orave. Táto oblasť je známa zberom áronie a čučoriedok. A práve toto ovocie dali to tohto piva, ktoré bolo navarené v štýle Farmhouse Ale.

V prípade Farmhouse môžeme hovoriť o pive, ktoré kedysi varievali poľnohospodári v čase dostatku surovín. Napríklad na Vianoce. Základom boli vlastné suroviny, takže každé pivo bolo nejak špeciálne. Chuťovo by sme ho mohli zaradiť a porovnávať napríklad so štýlom Saison.

Názov piva: Vychylovka

Pivovar: Spolupráca pivovarov Radošina a Šilker’s Brewery (navarené v pivovare Sessler)

Druh piva: Farmhouse Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 11°

Obsah alkoholu: 4,8 %

Zloženie: Voda, jačmenné a pšeničné slady, ovocie (arónia, čučoriedky), chmeľ (Idaho 7), kvasnice.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytol samotný pivovar.

Farba: Tmavo-ružová. Pivo je jemne kalné.

Pena: Jemná so šľahačkovitou konzistenciou.

Vôňa: Kombinácia čučoriedok, brusníc, kyselinky, ale aj náznakov karamelu.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť je jemne vyššia. V chutí nájdete aróniu, čučoriedky i koreninový podmaz a nánakom aj kvasinky. Horkosť je nevýrazná, doznievanie korenisté.

7/10

Zhrnutie

Príjemné pitie. Na slovenské pomery pomerne nezvyčajné, keď pivo vybočuje z priemeru. Ovocie je v tomto prípad výrazné, nie však rušivé. Prechody sú fajn a na obsah alkoholu čaká pivára celkom hutné predstavenie. Čistota tónov mohla lepšia. Za nás je to slušná sedmička. Prečo nie.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9.33/10 (3 hodnotení)