Poctivo urobený ležiak (Helf Hefaiston)

Prvý nástrel: Moravský pivovar Helf má za sebou zaujímavú históriu. Aj keď pivovar s týmto menom nájdete na českej pivovarníckej mape len od tohto roka, jeho história je o niečo bohatšia. Pivovar bol predtým známy pod menom Osečan. Prišli však noví majitelia a pokúsili sa pivovar reštartovať. Nezmenili len meno, ale aj sládka. Jeho meno je slovenský priaznivcom remeselného piva dobre známe. Je ním bývalý sládok pivovar Wywar Richard „Vety“ Vetyška. Práve on stojí aj za kúskom, ktorý si dnes otestujeme. Nesie meno Hefaiston a ide o klasický ležiak.

Názov piva: Helf Hefaiston

Pivovar: Pivovar Helf

Druh piva: Ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 11 %

Obsah alkoholu: 4,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ (SAAZ), kvasnice.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie priamo od pivovaru.

Farba: Zlatistá, pivo je takmer číre.

Pena: Nadýchaná, jemná a vysoká. Bola zložená z malých i veľkých bubliniek.

Vôňa: Dominuje hlavne karamel, jemne zachytíte aj lesný med.

Chuť: Sladový úvod je nevýrazný, v strede sa k slovu hlási kombinácia karamelu, medu i jemného korenistého nádychu. Koncovka je príjemne horkastá. Rezkosť je ideálna.

7/10

Zhrnutie

Príjemný kúsok, ktorý však výraznejšie nevybočuje spomedzi ležiakovej konkurencie. Pivo je ľahké, korenisté, dobre remeselne urobené. Plusom je určite piteľnosť a celková zladenosť. K lepšej známke chýba viac lahodnosti, keď pivo môže pre niekoho pripadať miestami surovejšie. Ale to je remeselné pivo. Za nás je to sedmička. Kúsok však určite ochutnajte, je to poctivo urobený ležiak. Bez akejkoľvek pachuti či defektu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8/10 (4 hodnotení)