Podarené pivo, ktorým pokojne uzavrite ťažký deň (AX)

AX - Pivo z poľského pivovari Birbant.

Poľský pivovar Birbant založili v roku 2013 dvaja nadšenci, ktorí sa okolo piva točili niekoľko rokov. Kým Jarek je profesionálny sládok, Kuli mal desaťročné skúsenosti s domácim varením piva. Práve svoje poznatky chceli pretaviť aj do produktov pivovaru Bribant. V ich ponuke nájdete desiatky  druhov piva. Už dosť dávno sme kúpili ich pivo s názvom AX. Ide o silný Stout, ktorý zaraďujeme do kategórie Russian Imperial Stout.

Pôvod tohto štýlu siaha do 18. storočia, keď anglické pivovary vymýšľali, ako dopraviť pivo až na cársky dvor Katariny II. Bežný Stout by túto cestu „neprežil“, tak vymysleli jeho silnejšiu verziu s vyšším obsahom alkoholu.

Názov piva: AX – Russian Imperial Stout

Pivovar: Browar Birbant (navarené v pivovare Browar Zarzecze)

Druh piva: Russian Imperial Stout

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 24,5°

Obsah alkoholu: 10,5%

Zloženie: Voda, jačmenné slady (Pale Ale, mníchovský, karamelový Carafa I, Carafa III), chmeľ Magnum, kvasinky S-04.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili v prepočte 2,17 eura.

Farba: Čierna.

Pena: Hutná, smotanová, tmavohnedej farby.

Vôňa: Kombinácia čokolády, karamelu, kávy, orieškov, kofily aj sušených sliviek.

Chuť: Plný sladový základ, rezkosť ideálna. V chuti dominuje hutná čokoládová linka, ktorá je znásobovaná kávovým a orieškovým podtónom. Prítomná je aj linka sušeného ovocia. Doznievanie je horkasté s kávovým a alkoholovým dojazdom.

8.5/10

Zhrnutie

Hutný, iskrivý a alkoholový Stout. Je to pivo, ktorého máte po napití „plnú hubu“. Sladovú zložku pekne kombinuje horkasté doznievanie, ovocné iskrenie s alkoholovou bodkou. Je to kúsok na príjemné popíjanie. Za nás je to 8,5 bodu. Pivo je dobre zvládnuté a k vyšším známkam chýba ešte niečo prekvapivejšie a lahodnejšie.

Sending
Hodnotenie čitateľov
10/10 (1 hodnotenie)