Podniky, chcete v tejto dobe prežiť? Hrajte to na „pankáča“

Podniky - koronakríza Beervana

Za udalosť uplynulého týždňa by sme mohli nazvať skoršie otváranie terás. Určite to podnikom nezachráni situáciu, aspoň čiastočne to pomôcť môže. Žiaľ, otváranie bolo chaotické a mnohé podniky nemali dostatok času sa naň pripraviť. Zaujímavých udalostí však bolo ďaleko viac.

Návod od Beervany

Keď sme začali terasami, tak by sme s nimi aj mohli pokračovať. Návod na to, ako to spraviť, ukázal žilinský podnik a kočovný pivovar Beervana. Ten sa na sociálnej sieti pochválil tým, ako vyriešil problém s malou kapacitou terasy.

Urobil novú na parkovisku. „Dnes otvárame priestor, ktorému sme dali pracovný názov „punková terasa“,“ napísali majitelia na facebooku. Sedenie spravili z prepraviek a na stoly použili prázdne 50-litrové sudy. Terasa nebude mať žiadnu obsluhu a jej fungovanie bude silno závislé na stránke Shmu.sk. Určite kreatívny nápad. Ale doba takýmto nápadom praje.

Ceny dole

Keď sme minulý týždeň písali o tom, že Svätojánsky pivovar ponúka asi najlacnejšie remeselné pivo na Slovensku, upozornili sme na trend zlacňovania a výpredajov. Týmto smerom sa vybral aj Prešovský pivovar.

Ten záujemcov lákal na pivo za cenu jedno euro. V niektorých prípadoch išlo o pollitrovú, v iných zase tretinkovú fľašu. Podmienkou bol odber minimálne 25 fliaš. Pivovar pritom upozornil, že trvanlivosť je 60-dňová.

V tejto súvislosti bude zaujímavé sledovať cenotvorbu celého trhu v nasledujúcich mesiacoch. Je isté, že koronakríza zmení svet. A zmení aj gastro svet. Ako výrazne, ukážu už najbližšie mesiace.

Heineken s  e-shopom

Najväčší slovenský pivovar Heineken Slovensko sa pochválil tým, že má vlastný e-shop určený konečným zákazníkom. Nejde o žiadnu plánovanú vec, v oficiálnej správe pivovar hovoril o tom, že od vzniku myšlienky po jej realizáciu ubehlo presne 16 pracovných dní.

„Na začiatku bol cieľ dostať naše produkty k spotrebiteľom v karanténe v dobe, keď väčšina doručovacích služieb potravín bola obsadená na týždne dopredu. V tom istom čase boli gastro prevádzky z dôvodu preventívnych opatrení zatvorené. Preto sme prišli s riešením vytvoriť e-shop,“ vysvetlil Marcel Malý, Senior brand manažér značky Zlatý Bažant.

Roznášať pivo má vlastný obchodný tím. Internetový obchod Drinkies.sk ponúka okrem kompletného portfólia piva aj vybraný alkohol. Pri cenách piva je zaujímavé, že sú neraz vyššie ako tie v supermarketoch. Sme zvedaví, či sa tento projekt uchytí.

Ako využiť krízu

Kríza sa dá využiť aj na nové projekty. Ukázal to aj nitriansky pivovar Hop Grup. Ten sa pochválil novinkou. „Tento okamih rozdeľuje náš pivovar na to, čo bol včera a čo bude od teraz, až na vždy. Týmto mesiacom 80 percent všetkej energetickej potreby budeme vykrývať z vlastných fotovoltaických panelov. Inštalovaný výkon nám vyrobí okolo 1 500 kWh energie mesačne,“ napísal na sociálnej sieti pivovar.

Čo to bude znamenať? „V zamračený deň budeme mat dosť energie aby sústavne bežalo chladenie pivovaru, ak vychytáme dva slnečné dni ako dnes, vieme uvariť 1 000 litrov piva bez energie zo siete,“ vysvetlil majiteľ pivovaru Anton Magyar.

Kritika štátu

Magazínu MY Kysuce poskytol rozhovor majiteľ pivovar Drotár Peter Lariš. A treba povedať, že si nebral servítku pred ústa. „Prečo tieto giganty zo zahraničia, ktoré ponúkajú všetok tovar a nielen potraviny, ostali otvorené a slovenskí malí a strední podnikatelia svoje prevádzky museli pozatvárať a postupne krachujú,“ pýtal sa v rozhovore pivovarník.

Kritizoval aj prístup štátu k malým podnikateľom. „Aj napriek sľubom všetkých vlád o podpore slovenských výrobcov je opak pravdou. Stimuly a podpora štátu smerujú úplne niekde inde ako k malým a stredným podnikateľom,“ naznačil.

Upozorňoval aj na dosahy, ktoré vznikajú pri boji s koronavírusom. „Koľko malých a stredných podnikov skrachuje a ich majitelia ostanú zadlžení? Dovolím si povedať, že mnohonásobne viac, ako bude obetí nákazy Covid-19. Viem, že ma mnohí čitatelia za tento názor budú preklínať, ale takto sa na vec pozerám ja a takto ju vnímam,“ uzavrel rozprávanie.

Prečítajte si aj

Prieskum medzi pivovarmi: Mnohé vydržia už len pár týždňov

Snímky: FB podnikov a pivovarov