Päť minipivovarov, ktoré zmenia pomery na slovenskom trhu

Pexels, pivo, pivovar, tmavé pivo

Veľa sa popísalo a hovorilo o tom, ako môže projekt Heinekenu s názvom Bradáč výrazným spôsobom zmeniť pomery na slovenskom trhu. Môže, ale trh už aj bez neho čakajú zmeny, ktoré zmenia klímu celého segmentu. V príprave je totiž viacero mininipivovarov, ktoré svojou veľkosťou nezostanú len v regióne a budú musieť hľadať odbytištia na celom trhu.

V praxi to bude znamenať to, že takéto pivovary budú vedieť navariť väčšie várky piva s nižším nákladom. Na trhu sa tak objaví viac remeselného piva, čo automaticky zatlačí na jeho cenu. Portál oPive.sk pripravil prehľad piatich minipivovarov s potenciálom zmeniť situáciu na trhu. Všetky majú jedno spoločné – pomôžu im eurofondy.

Pivovar Terra Wylak

Sídlo: Brzotín (okres Rožňava)
Plánovaná kapacita: 10-tisíc hektolitrov
Príspevok z eurofondov: 522 399,62 €

Terra Wylak, víno, nový pivovar,

Ešte len v marci tohto roka sme písali o tom, že svoj pivovar chystá aj vinárstvo Terra Wylak. V tomto prípade sa ľady pohli rýchlo a ich projekt už dostal aj podporu zo strany štátnych úradov. Tie mu pridelili pomoc vo výške viac ako pol milióna eur. Kapacita tohto producenta bude na úrovni 10-tisíc hektolitrov piva a sídliť by mal pri Rožňave.

Inovatívny minipivovar Komat

Sídlo: Horný Bar (okres Dunajská Streda)
Plánovaná kapacita: 20-tisíc hektolitrov
Príspevok z eurofondov: 1 442 378,25 €

Aj keď sa zdalo, že tento zámer sa nezrealizuje, nebude to tak. Minimálne mu veria štátne úrady, ktoré mu vyčlenili pomoc vo výške 1,4 milióna eur. V Hornom Bare by mal pritom vyrásť pivovar s ročnou kapacitou na úrovni 20-tisíc hektolitrov piva ročne. O zámere sme pritom prvýkrát informovali ešte v roku 2016.

Pivovar Karpat

Sídlo: Hrnčiarovce nad Parnou (okres Trnava)
Plánovaná kapacita: 20-tisíc hektolitrov
Príspevok z eurofondov: 3 595 667,60 €

Aj keď tento pivovar už na trhu pôsobí a svojou veľkosťou patrí medzi najväčších vo svojom segmente, v ďalších rokoch sa jeho pozícia ešte viac zvýrazní. Pivovar totiž dostal ďalšiu injekciu z eurofondov vo výške 3,6 milióna eur. Výroba sa tak v blízkej budúcnosti zdvojnásobí až na úroveň okolo 17-tisíc hektolitrov piva ročne, čo naznačil v našom rozhovore pred rokom aj majiteľ pivovaru. Pivo Karpat sa tak môže dostať aj do ďalších reťazcov a jeho podiel bude prirodzene rásť.

Pivovar Ilava

Sídlo: Ilava
Plánovaná kapacita: 25-tisíc hektolitrov
Príspevok z eurofondov: 891 449,55 €

Výroba piva sa vráti aj do Ilavy. Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch, aj v tomto prípade pomohli eurofondy sumou takmer 900-tisíc eur. Kapacita tohto producenta by sa mala pohybovať na úrovni 25-tisíc hektolitrov piva. Len na porovnanie, s takouto kapacitou by bol dnes najväčším minipivovarom na Slovensku. Média pritom upozornili na otázniky spojené s pridelením dotácie, o čom sme písali pred rokom.

Trenčiansky pivovar Lanius

Sídlo: Trenčín
Plánovaná kapacita: 100-tisíc hektolitrov
Príspevok z eurofondov: 448 887,15 € + 199 495,00 €

Kým dnes sa trenčiansky pivovar zaraďuje medzi najmenších producentov v rámci minipivovarov, v budúcnosti sa to výrazným spôsobom zmení. Už vlani sme informovali o tom, že pivovar chystá investíciu a vybudovanie nového závodu s kapacitou až na úrovni 100-tisíc hektolitrov piva ročne. S takýmto číslom sa vyrovná napríklad Banskobystrickému pivovaru. Len dodáme, že takúto kapacitu dosiahne až v tretej etape. V prvej predpokladá vybudovanie pivovaru s kapacitou na úrovni 20-tisíc hektolitrov piva. Na nákup novej technológie prispejú aj eurofondy, keď v dvoch projektoch dosiahne podpora 600-tisíc eur.

Snímky: Elevate/Pexels, pivovary