Pokus o štýl IPA za necelé euro (Flying Cloud IPA)

Prvý nástrel: Dnes si ochutnáme pivo s názvom Flying Cloud IPA. Aj keď by sa pri pohľade na meno mohlo zdať, že ide o remeselný pivovar, je to len klamanie telom. Pivo totiž navaril Pivovar Vysoký Chlumec, ktorý môžeme v našom regióne zaradiť do kategórie priemyselný pivovar. Práve tento pivovar zo skupiny Lobkowicz naskočil na módnu vlnu a ako jeden prvých vo svojej kategórii uviedol na trh štýl India Pale Ale. Tento štýl máme vyskúšaný, budeme preto porovnávať.

Názov piva: Flying Cloud IPA

Pivovar: Pivovar Vysoký Chlumec

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 14 %

Obsah alkoholu: 5,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, chmeľové produkty.

Cena: Pivo stálo okolo 80 centov.

Farba: Medená. Pivo je číre ako sklo.

Pena: Smotanová, zložená z menších bubliniek. Pomerne dlho si držala tvar a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Veľmi jemná. Zachytíte náznaky citrusového (pomaranč, limetka) i záhradného ovocia (jahody, čučoriedky), karamelu i cukríkov.

Chuť: Sladový nábeh je nevýrazný, v strede vyskočí jemné citrusové (grep i limetka) i záhradné lesné ovocie. Koncovka je horkastá. Pivo má priemernú rezkosť a prázdnejšie telo.

6/10

Zhrnutie

Celkom rozpačitý dojem. Určite to nie je zlé pivo, ale ani ukážkové. Zhodli sme sa, že nejde o čistokrvný štýl IPA. Pivo je sladšie, menej ovocné a celkovo nevýrazné. Chýba vôňa, ale aj ovocnejšie brucho. Na strane druhej, pivo je priamočiare a ľahko piteľné. Nemá chybu a niekomu môže aj zapasovať. My dnes dávame šesť bodov. V tomto hodnotení zavážilo aj hľadisko cena/výkon. S nefiltrovanými a nepasterizovanými kúskami sa nedá porovnávať. Vyskúšajte a napíšte nám svoj názor. 

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.31/10 (18 hodnotenie)