Poľská čierna diera, ktorá vás dostane (Grand Imperial Porter)

Amber - grand Imperial Porter

Prvý nástrel: Keď sme nedávno navštívili v Poľsku tamojšiu pivotéku, natrafili sme aj na pivo s názvom Grand Imperial Porter. Okrem iného sa na etikete chválilo titulom „Pivo roka 2010“. Tak sme po ňom siahli. Navaril ho pivovar Amber. Ten vznikol v roku 1994 a zaraďuje sa medzi stredné pivovary. Jeho ročná produkcia je na úrovní 250-tisíc hektolitrov piva.

Názov piva: Grand Imperial Porter

Pivovar: Browar Amber

Druh piva: Porter

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 18,1 %

Obsah alkoholu: 8,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, aromatizovaný chmeľ.

Farba: Čierna diera.

Vôňa: Čokoláda, káva a karamel. Vône sú riadne nadupané.

Pena: Hustá konzistencia si dlho tvar nedržala.

Chuť: Už úvod predznamenáva, že pôjde o riadne nadupaný kúsok. Tóny sú vysoko postavené a stred na ne plynule nadväzuje. Pekne sa v ňom rozvíjajú čokoladovo-karamelové tóny. V ich pozadí však nájdete aj náznaky čerešní či ríbezlí. Koncovka je horkastá len tak neurčito.

9/10

Zhrnutie

Vynikajúce pivo. Tóny sú krásne vybalansované a vyskladané. Už úvod je vysoko postavený a ďalší priebeh na ňom nič nemení. Ak by som mal niečo špeciálne pochváliť, tak to bude krásna čokoládová linka, ktorá sa nesie celým kúskom. Pivo má vysoký obsah alkoholu, ale v prvých dúškoch to necítiť. Alkohol zaklope až neskôr. Koncovka je chmeľová len mierne, ale to neprekáža. Rezkosť je ideálna, tak si predstavujem ideálne pivo. Rozhodujem sa medzi osmičkou a deviatkou. Pivo ma dostalo. Dávam deviatku.