Poľská prvá pomoc pre klasikov (Pinta Pierwsza Pomoc)

Pinta - Pierwsza Pomoc

Prvý nástrel: Ak sa už malé pivovary rozhodnú nejaké pivo fľaškovať, nebýva to výčapné pivo. Jednak je to cenovo nevýhodné (zväčša ide o najlacnejšie pivo), jednak ho konzumenti vyhľadávajú hlavne v krčmách a už vôbec nie u regionálnych pivovarov. Samozrejme, výnimky sa nájdu. Aj v takom Poľsku. Tamojší pivovar Pinta uviedol na trh pivo s názvom Pierwsza Pomoc (v preklade prvá pomoc). S pivovarom máme len dobré skúsenosti, toto bude test pravdy. Navariť dobrú „klasiku“ je asi najťažšie, čo môže byť.

Názov piva: Pierwsza Pomoc

Pivovar: Browar Pinta

Druh piva: Výčapné pivo (Pivovar ho uvádza ako jasný ležiak.)

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 10,5 %

Obsah alkoholu: 4,1 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady: Weyermann, plzenský, mníchovský, Caramunich, Carpalis, chmele: Marynka, Lubelski.

Cena: Asi 1,20 eura v poľskom supermarkete.

Farba: Zlatistá. Pivo je mútne, keďže je nefiltrované.

Vôňa: Dominuje slad, v jemnom závetrí cítim citrusové ovocie.

Pena: Jemná a bohatí biela pena. Postupne padala, pohár pekne krúžkovala.

Chuť: Už od úvodných tónov sú chute vyšponované a hutné. V strede zachytíte náznaky karamelu, ktoré prechádzajú do záveru. Ten je výrazne horkastý.

7/10

Zhrnutie

Príjemný kúsok, dokonca veľmi. Musíme sa priznať, tento štýl veľmi nevyhľadaváme. Možno aj preto, že ho nepovažujeme sa nejaké dobrodružstvo. Dobre uvarené spodne kvasené pivo však vždy poteší. Pri tomto kúsku pekne vyskakuje hlavne kombinácia stredu a výrazne horkastého záveru. Tóny sú pekne vyskladané, záver je síce trocha surovejší, ale to robí toto pivo zaujímavé. Dávam sedmičku. Pokojne vyskúšajte.