Poľské leto bez horkosti (Kasztelan Sezonowe Chmielowe)

Sezonove Chmielove

Prvý nástrel: Máme tu ďalší pivný špeciál. Tentokrát z Poľska. Posvietime si na pivo z limitovanej edície poľského pivovaru Kasztelan. Ten na leto 2014 uviedol na trh pivo so špeciálnym poľským chmeľom Marynka. Malo by sa jednať o jemne horký chmeľ. Neviem či pivo kúpite aj v nasledujúcich mesiacoch, každopádne s týmto chmeľom sa určite stretnete v ďalších poľských pivách.

Názov piva: Sezonowe Chmielowe

Pivovar: Browar Kasztelan, Sierpc (patrí do skupiny Carlsberg)

Druh piva: Podľa všetkého ležiak so špeciálnym chmeľom Marynka.

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 10,8 %

Obsah alkoholu: 5 %

Zloženie: Neuvádza sa. Na etikete píše, že obsahuje jačmenný slad a chmeľ Marynka.

Farba: Zlatistá.

Vôňa: Jemný nádych chmeľu. Slad cítiť len okrajovo.

Pena: Pena sa celkom drží, jemne krúžkuje pohár.

Chuť: Sladový nábeh je pomerne jemný. Prechádza do rezkého tela, ktoré má citrusové tóny. Stred piva ponúka náznaky pestrosti. Tú však v závere nečakajte. Chmeľový dojazd nemá s horkosťou nič spoločné. Pivo je výrazne vodnaté.

4/10

Súhrn

Zhrnutie: Pivo sa na etikete chváli tým, že ide o sezónny špeciál. To by aj sedelo. Pije sa pomerne ľahko, určite si ho viem predstaviť na horúci letný večer. Ale dosť bolo snívania, ideme k hodnoteniu. Pivo za veľa nestojí. Klasika, ktorá nikoho neurazí, ale ani pozitívne neprekvapí. Je pomerne vodnaté, chute celkom nerozvinuté a celkovo pôsobí dojmom radlera. Chýba najmä horkosť. Ale tento rozmer je ovplyvnený poľským chmeľom Marynka. Dávam slabú štvorku. Plusom bola piteľnosť.