Poľské prekvapenie s koriandrom (Żywiec Biale)

Zywiec

Prvý nástrel: Máme tu najznámejšie pivo v Poľsku – Żywiec. Nepôjde však o bežný kúsok, siahame po špeciály Biale 2014. Jedná sa o pšeničné pivo v tretinkovej fľaši. Aj keď sa Poliaci zaraďujú medzi národy, ktoré s pivom „nešetria“, dosiaľ žiadne pivo z tejto krajiny dieru do sveta nespravilo. Uvidíme či to v našom ponímaní zmení po tejto recenzii.

Názov piva: Żywiec Biale 2014 (Limitovaná edícia)

Pivovar: Grupa Żywiec, Żywiec

Druh piva: Pšeničné pivo, vrchne kvasené.

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 11,6 %

Obsah alkoholu: 4,9 %

Zloženie: Voda, pšeničný slad, jačmenný slad, prírodná aróma, chmeľ, koriander.

Farba: Svetlo – žltá. Mútna, keďže sa jedná o nefiltrované pivo.

Vôňa: Ovocná. Jemná nádych koriandru. Cítim aj jahody.

Pena: Zapenila kvalitne, ale utekala ako chlap, ktorý sa skrýva pred vydajachtivou frajerkou.

Chuť: V celom pive výrazne dominuje ovocný tón, ktorý je podľa všetkého zapríčinený koriandrom. Sladový začiatok je plachý, stred piva dominuje a úplne v ňom valcuje spomenutý koriander. Záver je bez chmeľu.

5/10

Súhrn

Zhrnutie: Tak takéto pšeničné pivo som ešte nepil a ani nikto z mojich kolegov. Začnime od toho lepšieho konca. Pivo sa pije pomerne ľahko. Osvieži a oceňujem netypickú chuť. Práve mnohorozmernosť chutí je na tomto pive výrazné plus. Na strane druhej sa tento nápoj až tak na pivo nepodobá. Chýba aspoň jemný náznak horkostí. Veľký otáznik mám nad arómou v zložení. Ale celkovo mám z tohto kúsku príjemné pocity. Je to odvážny počin. Dávam päťku. Ak budete mať niekedy príležitosť, ochutnajte.