Slušná tmavá noc v Humpolci (Bernard Černý Ležák)

Bernard Černý

Prvý nástrel: Opäť si otestujeme český kúsok. Tentokrát sa popozeráme do Humpolca. Tamojší pivovar Bernard má v ponuke aj „Černý Ležák“. V ležiakoch sú Česi doma, uvidíme či aj pri tomto kúsku. Pivo je nepasterizované a predávané v klasickej fľaši.

Názov piva: Bernard Černý Ležák

Pivovar: Rodinný pivovar Bernard, Humpolec

Druh piva: Tmavý ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 5,1%

Zloženie: Pitná voda, jačmenný slad zo sladovne Bernard, špeciálne slady, žatecký upravený chmeľ, chmeľový extrakt, kvasnice.

Farba: Brutálna tma. Strach vyjsť von 🙂

Vôňa: Najmä káva, ale cítiť aj karamel a náznakom aj chmeľ.

Pena: Zapenila, ale jemná konzistencia rýchlo stratila formu.

Chuť: Sladové tóny začínajú celkom zostra. Postupne sa stupňujú a v strede prechádzajú do ovocných tónov. Zachytíte tu jemné náznaky višní či černíc. Ale len jemne. Koncovka je chmeľová. Celkovo pôsobí pivo upratane.

6/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo. Na rozdiel od ostatných tmavých ležiakov nie je sladké. Sladové tóny sú pomerné výrazne, ale nebijú sa s horkastým záverom. V strede piva dokonca môžete nájsť aj ovocné tóny. To určite kvitujem. Piteľnosť je tak veľmi dobrá. Pri každom dúšku objavujem niečo nové. Aj keď musím uznať, že by som privítal, ak by boli chute hutnejšie a zážitok o to bohatší. Rozhodujem sa medzi šesť a sedem. Dávam šestku, ale pomerne slušnú. Určite pivo, ktoré sa nemusí za nič hanbiť.