Poľský diabol, ktorý si len zdriemol (Perun Licho nie śpi)

Perun Licho Nespi

Prvý nástrel: Poľský remeselný pivovar Perun sme už na našich stránkach testovali. Výsledok bol priemerný. Pivovaru však dávame druhú šancu (asi ich bude aj viac). Tentokrát si posvietime na pivo s pochmúrnym názvom Licho nie śpi. V preklade to znamená, že diabol nikdy nespí. Názov je príznačný, keďže ide o tmavé pivo štýlu Outmeal Stout.

Názov piva: Licho nie śpi (v preklade Diabol nespí)

Pivovar: Perun

Druh piva: Oatmeal Stout

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 13 %

Obsah alkoholu: 5,4 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, ovsené vločky, pražený jačmeň.

Cena: Okolo 1,80 eura v poľskej pivotéke.

Farba: Keď v pekle vypnú svetlo, presne takto to tam vyzerá. Len tma.

Vôňa: Dominuje káva, čokoláda a v závere perník.

Pena: Smotanová s jemným sfarbením do hneda. Pohár krúžkovala.

Chuť: Úvod je plochší, keď cítite len jemné záblesky sladkosti. V ďalšom priebehu sa intenzita chutí stupňuje. V strede cítite jemne čokoládu a kávu, keď obe zložky výrazne valcuje ríbezľová kyslosť. Záver je výrazne horký, keď je chuť vystupňovaná až po dopití.

7/10

Súhrn

Taký ľahší Stout. Intenzita chutí je v prvej polovici priškrtená a naplno sa prejavuje až ku koncu. Najprv vás zaujme ovocno-čokoládovo-kávovový stred. V ňom hrá prvé husle ovocná kyslosť. Tá pivo výrazne osviežuje a dáva mu ľahší ráz. Koncovka je horkastá, keď  naplno vyznieva až niekoľko sekúnd po dopití. Pivo sa pilo celkom príjemne, oproti iným Stoutom bolo výrazne ľahšie. Tu neviem či je to lepšie, alebo nie. Ja preferujem pri tomto štýle „vyššiu kubatúru.“ Okrem nasýtenosti tónov však pivu nemám čo vytknúť. Dávam silnú sedmičku.