Poľský nováčik, ktorý nesklamal (Urwis)

Holaj Dusza Urwis

Prvý nástrel: Aj keď sa to nezdá, Poliaci sú pivný národ. Stačí navštíviť niektoré supermarkety a zistíte, že je to trh zasnúbený remeselným pivovarom. Napríklad v obchodoch Delikatesy Centrum nájdete regál s označením Regionálne pivovary a v ňom ponuku asi 30 značiek. Vybrať si pár značiek je vážne problém. Okrem iného sme siahli po pive Urwis, ktoré navaril pivovar Browar Hulaj Dusza. Ten je na trhu nováčik. Dokonca sme nenašli ani internetovú stránku, len profil na Facebooku. Napriek tomu sa pivo predáva v sieti s celoštátnou pôsobnosťou. Dnes si otestujeme jeho kúsok s názvom Urwis

Názov piva: Urwis

Pivovar: Browar Hulaj Dusza

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 14 %

Obsah alkoholu: 5,00%

Zloženie: Voda, Slad: Weyermann Pale Ale, pšeničný tmavý, Carpalis, Carafa. Chmeľ: Columbus, Cascade, Centennial, Citra, Kvasinky: Safale US-05.

Farba: Červeno-hnedá.

Vôňa: Kombinácia čokolády, karamelu, černíc a lesného ovocia.

Pena: Zapenila len jemne a pomaly padala. Pena nebola pri tomto kúsku dominantná.

Chuť: Slad začína vysoko a stred naň príjemne nadväzuje. A tu hľadajte zážitok. Zachytíte tu totiž záblesky kávy a ovocnej sviežosti. Koncovka je príjemne horkastá. Rezkosť je ideálna.

7/10

Zhrnutie

Stačí jeden dúšok a viete, že pijete remeselné pivo. Pri tomto kúsku je to platné na 100 percent. Ideálna rezkosť to len utvrdzuje. Pivo sa pije veľmi ľahko, aj keď v koncovke cítim takú „železitú“ stopu. Ale to pri remeselnom pivovare aj prepáčite. Testovaný kúsok bol najsilnejší v strede. Vyzdvihujem hlavne kombináciu karamelu, čokolády a jemnej ovocnej sviežosti. Ja som zachytil hlavne černice. Dlho som rozmýšľal nad výslednou známkou aj nad tým, či sa autor trafil do štýlu (skôr mi to pripomínalo anglickú školu). Dávam však sedmičku. Ochutnajte.