Poľský šerif, ktorý nemá žiadne zľutovanie (Bass Reeves)

Faktoria - Bass Reeves

Prvý nástrel: Nielen Slovensko zažíva malú pivnú revolúciu, zaujímavé veci sa dejú aj u našich severných susedov. V Poľsku totiž pribúdajú malé nezávislé pivovary. Jedným z nich je pivovar Faktoria. Snažili sme sa  o ňom niečo zistiť, veľa sme toho nenašli. Pivovar nemá svoju oficiálnu stránku, ale len profil na Facebooku. Z neho vyplýva, že ide o kočovný pivovar (Poliaci sa označujú ako kontraktový). Ich piva majú zaujímavý dizajn aj názvy. Dnes siahneme po kúsku s názvom Bass Reeves. Meno je inšpirované americkým šerifom, ktorý dokázal zatknúť 3000 zločincov, bez toho aby sa mu niečo stalo.

Názov piva: Bass Reeves

Pivovar: Browar Faktoria

Druh piva: Tmavá IPA (Black IPA/Cascadian Dark Ale)

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 15,1 %

Obsah alkoholu: 6,5 %

Zloženie: Voda, slady: plzeňský, karamelový, dymený. Chmele: Tomahawk, Centenial, Mosaic, Cascade, Citra, Palisade. Kvasinky: Safale US-05.

Cena: 1,90 eur v poľskom supermarkete Delikatesy Centrum.

Farba: Zhasnite v miestnosti a zavrite oči. Takú istú farbu má aj toto pivo.

Vôňa: Veľmi príjemná. Kombinácia citrusov, čokolády a kvetín.

Pena: Hutná s konzistenciou smotany. Pomaly padala.

Chuť: Úvod je prekvapujúco postavený nižšie. V strede sa rýchlosť zvyšuje. Cítim tam hlavne kombináciu kávy, grepu a niečoho ako sladké drievko. Cítim to len jemne v koncovke. Tá je samozrejme horká (IBU 65).

8/10

Zhrnutie

Keď som toto pivo otváral, obával som sa, že bude ťažšie. Prekvapilo ma však. Piteľnosť bola výborná. A vlastne aj celkový dojem. Úvod bol postavený slabšie, ale hutnosť tónov sa postupne stupňovala. Najmä stred bol ukážkou všetkého, čo v dobrom pive viete nájsť. Celkovo boli tóny pekne zaoblené a vygradované. Fakt výborné pivo. Dávam silnú osmičku. V tomto roku asi najlepší kúsok, ktorý sme tu testovali. Aspoň z mojej strany.