Pomarančová IPA z Karpatu (Blood Orange)

Po dlhšom čase si otestujeme pivo z pivovaru Karpat. Pôjde o kúsok, ktorého autora pivovarnícka komunita pozná. Domovarič Lukáš Zembery už pár mesiacov pracuje v tomto producentovi piva. A kúsok s názvom Blood Orange je jeho produktom. Ide o štýl India Pale Ale, pri ktorom bola použitá kôra a šťava z pomarančov.

Názov piva: Blood Orange

Pivovar: Pivovar Karpat

Druh piva: India Pale Ale / Ochutená

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 15 %

Obsah alkoholu: 6,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, chmeľ, kvasinky, pomarančová kôra a šťava.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie priamo od autora receptu a sládka.

Farba: Jantárová, pivo je jemne kalné.

Pena: Vysoká, šľahačková. Vystúpala vysoko a len pomaly padala.

Vôňa: Citrusová. Nie je až tak výrazne. Dominuje hlavne slad, okrem neho zachytíte aj pomaranče a náznakom aj jahody.

Chuť: Sladový základ je výrazný a dlho udáva hlavné slovo. V strede sa k slovu hlási červený pomaranč a jemne aj grep. Prechod k horkastej koncovke je  korenistý. Niekoľko sekúnd po dopití cítite výrazné alkoholové hriatie.

7/10

Zhrnutie

Nie je to zlé pivo. Začneme tým pozitívnym. Pivo je celkom dobre vyskladané, nemá žiadnu pachuť a ponúkne zaujímavú kombináciu sladkastých a horkastých chutí, čo sa prejavuje na piteľnosti. K dokonalosti však chýba väčšie ovocné iskrenie. Sladová zložka dominuje a trocha potláča do úzadia ďalšie zložky (aj pomaranč). Možno by pomohlo viac chmeľu. Ale aj tak je pivo dobre zvládnuté. Za nás slušných sedem bodov. Určite je to najlepšie pivo, čo sme z tohto pivovaru za posledný rok pili. Pokojne ochutnajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.5/10 (15 hodnotenie)