Pozrite sa, čo všetko sa stane v roku 2017

Aj vy by ste chceli poznať, čo sa stane v ďalších 12 mesiacoch? My áno. Aj preto sme oslovili známu vešticu Teodoru, aby nám prezradila, čo všetko nás v roku 2017 čaká. Použila pritom zaujímavý spôsob veštenia. Doniesli sme jej 12 prázdnych pivných fliaš a podľa čuchu dokázala odhaliť kľúčovú udalosť každého mesiaca.

Január

Vláda šokuje. Predstaví nový zákon, ktorý legalizuje domáce varenie piva. Domovariči si po novom môžu navariť mesačne až 1000 litrov piva. Aby vládna koalícia ukázala svoj pozitívny vzťah k pivu, pompézne navarí jednu várku. Dopadla katastrofálne. Predsedovia troch koaličných strán si totiž rozdelili varenie – Robert Fico mal na starosti slad, Andrej Danko chmeľ a Béla Bugár kvasinky. Keďže každý chcel, aby jeho zložka bola dominantná, celú várku museli nakoniec vyliať. Za vinníka nepodarenej várky označil Úrad vlády novinárov.

Február

Na košickú domovaričskú súťaž Biela vrana sa prihlásil hviezdny domovarič. Svoje pivo poslal do súťaže aj Barack Obama. V tom čase už bývalý prezident USA sa konečne mohol naplno oddávať svojmu koníčku. Nevyhral a navyše sa stratil. Naposledy ho videli v pivovare Hostinec s Kazom z Unorthodox Brewing. Američan chcel získať recept na pivo Wendigo. Keď neuspel, v netriezvom stave sa rozhodol vydať do ulíc metropoly východu.

Marec

Salón Piva sa v Prahe stretol s mimoriadne priaznivou odozvou. Predchádzala mu však nepríjemná udalosť. Organizátori museli zmeniť občianstvo na české. „Museli to urobiť, inak by im zrušili celé podujatie. Nikto nechcel akceptovať, že najväčší pivný festival v Prahe usporiadajú práve Slováci,“ povedal portálu oPive.sk dobre informovaný zdroj. Organizátori v tejto súvislosti prijali aj nové české mená. Reagujú na oslovenie Václav, resp. Bohumil.

Apríl

Pivovar Karpat získava novú zákazku. Po Tescu o jeho služby prejavila záujem aj sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s. Práve známa značka sa rozhodla, že rozšíri ponuku aj o remeselné pivo. Slováci tak po novom varia zlatistý mok pre vyše 30-tisíc pobočiek po celom svete.

Máj

Novým trénerom fínskej reprezentácie sa stáva Jarkko Ruutu. Bývalý útočník si za manažéra pitného režimu vyberá Martina Lučka z pivovaru JAMA Craft Brews. Nie je to náhoda, slovenský pivovar totiž pomenoval po hokejistovi svoje pivo. Spoluprácu si vyskúšali na Majstrovstvách sveta v hokeji v Nemecku a Francúzsku. A po nej ju aj ukončili. Nápad čapovať pivo hokejistom priamo počas zápasu sa akosi neosvedčil.

Jún

Pivovary Topvar, ktoré sú po novom v rukách Japoncov, sa rozhodli pre expanziu. Vybrali si Džemovar Beermalade, ktorý sa snažili kúpiť. Do Rusoviec, kde podnik sídli, prišiel aj samotný japonský cisár Akihito. Rokovania však stroskotali, keď manželia Nógellovci neprijali ani sedemcifernú ponuku na odpredaj. Cisára však zaujala prednáška majiteľa Imra o stredoeurópskom pive. Krátko na to odchádza Imro na pol roka do Japonska, kde ho zaplatil štát, aby prednášal o pive na univerzite v Osake.

Júl

Akékoľvek zmeny v pivovare Richtár Jakub sú od tohto mesiaca zakázané. Predstavitelia UNESCO totiž podnik zaradili do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Zmena sa dotkla aj štamgastov, ktorí sa stali neoddeliteľnou súčasťou podniku a domov môžu chodiť len na priepustky.

August

Súboj košických podnikov Dobré časy a Red Nose Pub o tom, kto ponúka väčší výber čapovaného piva, končí remízou. Oba puby dosiahli nový svetový rekord, keď 25. augusta ponúkali hosťom pivo z 1153 píp. Len pre upresnenie, v okruhu 300 kilometrov od Košíc ste v tento deň nenašli žiadny iný  výčap.

September

Sládok z kočovného pivovaru Behind The Hills Miro Bandžuch sa vďaka fotografiám na stránke oPive.sk dostal do povedomia lovcom modelov a modeliek. Na rok 2018 bol zaradený medzi 12 modelov mužskej verzie Pirelli Calendar. Na starosti dostal mesiac september a zobrazili ho pri varení piva. Aj táto fotka mu otvorila kariéru za oceánom, kde si popri práci modela zriadil aj kamenný pivovar. Nesie meno „U pána Septembra“.

Október

Dní zelá 2017 v Stupave navštívi aj český prezident Miloš Zeman. Aj keď s protestom, navštívi aj miestny pivovar Stupavar. „Když jsem naposled pil řemeslné pivo, bolelo mě týden břicho,“ povedal pri vstupe do pivovaru. Prezidentovi dali ochutnať ich 11-tečku. Prvý pohár vypil a nepovedal ani jedno slovo, následne si opýtal druhý a tretí. Stretnutie ukončil bez akejkoľvek poznámky. Malo to však dohru. Majitelia Stupavaru po novom posielajú mesačne 10 sudov tohto piva na Pražský hrad. Súdy však musia byť neoznačené a v kolónke výrobca nájdete len to, že pivo bolo navarené v EÚ.

November

Heineken navarí druhú edíciu Zlatý Bažant IPA. Jej sládkom sa stáva Maroš Hajduk z Padre Craft Brews, ktorý v diskusii pod článkom na Facebooku vyprovokoval slovenské vedenie pivovaru k tomu, aby ho pustilo k varni. Pivo malo úspech a bolo ašpirantom na najlepšie pivo celosvetového gigantu vôbec. Maroš dostane ponuku, ktorá by mu zaručila pozíciu najlepšie plateného sládka na Slovensku. Ako sa rozhodol? To veštica nevedela odhadnúť. Výpadky veštenia spôsobila aj vzdialenosť Bratislava – Košíce 🙂

December

KDH oslovilo s ponukou na spoluprácu Remeselný pivovar Hellstork. Prišli totiž na to, že majú spoločného maskota – bociana. Majitelia pivovaru tak za prítomnosti členov vedenia strany uvarili „kresťanský ejl“. Pivo bolo navarené len zo svätenej vody. Chmeľ, slady ani kvasinky použiť nemuseli. V procese varenia sa totiž stál zázrak. Z ich pivovaru v Malackách sa stáva pútnické miesto a k varni prúdia denne tisícky veriacich z celého sveta. Svoju návštevu už ohlásil aj pápež František.

Neberte všetko okolo vás až tak vážne, aj tak niektoré veci nevieme ovplyvniť.
Želáme vám krásny rok 2017!

Snímky: Pivovary, Pražský hrad, Flickr/Glenn Scofield Williams/CC