Ako si užiť koniec roka? Domovariči majú zaujímavú súťaž

Domovariči z Bratislavy nedávno ukončili a vyhodnotili tretiu edíciu Vianočnej výmeny piva – akcie, pri ktorej si 25 domácich sládkov navzájom porovnalo svoje produkty.

Dostatočný záujem

Tretí ročník bol iný od predošlých tým, že sa prvýkrát prihlásil dostatočný počet domovaričov na to, aby sa rozšíril zaužívaný koncept. Minulé roky bolo podmienkou doručenie 20 pollitrových pív. „Na úvod tohto ročníka som musel ako prvú vec zohnať plné auto prepraviek pre 24 tretinkových pív, keďže sa kvôli zvýšenému záujmu zmenil formát a málo chalanov malo takúto prepravku k dispozícii,“ spomína na prípravy organizátor Stanislav Rejchrt.

Ďalší postup bol tradičný. Behom posledného novembrového týždňa prebiehalo odovzdávanie pív, nasledované prípravou na odber. Každý z 25 účastníkov musel mať vo svojej prepravke 24 pív od kolegov. Počas decembra a januára prebiehala degustácia a hodnotenie pív v uzavretej skupine na Facebooku.

domovariči - pivá z vianočnej výmeny

Minulý týždeň 3. ročník podujatia ukončilo hlasovanie a vyhodnotenie. Konkurencia z roka na rok rastie, čo potvrdzujú aj slová organizátora Stana: „Žiadne pivo nebol vyslovene prepadák a bol som prekvapený, že niektoré získali tak málo bodov. V súčasnej konkurencii sa však hlasovalo hlavne za špeciálne a netradičné pivá. Niektoré z umiestnených sú viac ako rok staré.“

Bodovali aj etikety

Najviac hlasov (7) tento rok získali Zolo Pulai a Maťo Binder. Najlepšie pivá tohto ročníka uvádzame v tabuľke a postupne budeme na našej stránke prinášať ich recenzie.

Sládok Pivo – názov/štýl
1. Zoltán Pulai Treehouse, Wood Aged Brett Rye Saison
2. Martin Binder I <3 Kölsch
3. Pavol Palgut Vanilla Whiskey, Barrel Aged Imperial Stout
4. Daniel Kružliak The Stinky Socks, Elderberry Oud Bruin
5. Radovan Lacika Coco Choco, Imperial Stout
6. Matúš Krnáč Hornet Queen, Imperial Stout
7. Pavol Labáth IPA

„Pamätám si na prvý ročník, to boli väčšinou štýly APA a IPA, tento rok bolo jedno pivo lepšie ako druhé, niektoré svetovej kvality. Moje pôvodne ani nebolo v pláne, dostal som však od Nexthopu jedno balenie kvasníc American Farmhouse Ale grátis. Tak som navaril Saison s 20% ražného sladu a na 8 mesiacov som toto pivo „zabudol“ v demižóne. Pred fľaškovaním som ho ešte na 6 týždňov nechal vyzrievať v kontakte s franúzskym dubom,“ opísal progres kvality a príbeh svojho piva celkový víťaz Zolo.

Okrem chuťovo najlepšieho piva sa hlasovalo aj o najkrajšie etikety a tri s najviac hlasmi si môžete pozrieť:

Saison - Recolte Coco Choco

Organizátora Stana Rejchrta teší hlavne rastúci záujem a prínos komunite. Do budúceho ročníka by preto privítal aj pár zmien: „Pre mňa je veľmi dôležitá spätná väzba a zatiaľ čo niektorí domovariči odborne ohodnotili väčšinu pív, iní si nenašli čas dokonca ani záverečné hlasovanie.“

Portál oPive.sk najlepšie piva z vianočnej výmeny ochutná a v najbližších dňoch prinesie sériu recenzií.

Prečítajte si aj

Bratislavskí domovariči sa spojili, aby si pomohli navzájom

Text a snímky: OZ BrewHub