Pozrite sa, ako vyzerá festival s top pivovarmi sveta

Belgické pivné festivaly určite nie sú tak dobre medzinárodne známe ako napr. populárny mníchovský Oktoberfest, ale je to trochu aj na škodu, pretože Belgicko je rešpektovanou pivnou veľmocou a s pivom to vie.

My sme sa 3. a 4. marca vybrali na jeden z najlepších pivných festivalov v Belgicku s názvom Alvinne Craft Beer Festival 2017 vo flámskom mestečku Vichte, ktorý organizovala Bierhalle Deconinck a pivovar Alvinne. Festival sám seba charakterizuje ako výkladnú skriňu „kreatívnych & inovatívnych pív podľa najlepších pivovarov na svete“. Celkový počet pivovarov bol 19 a v ponuke bolo spolu 130 pív. Pivovary prítomné na tomto festivale patrili bezpochyby k tým najlepším v Európe a dokonca na celom svete, keďže päť z pozvaných pivovarov patrilo do top 100 najlepších pivovarov na svete.

Tento festival bol organizovaný už po ôsmykrát, no len druhýkrát (naposledy v r. 2015) sa konal v priestoroch Bierhalle Deconinck, čo je mimochodom najväčšia predajňa s pivom a nápojmi vo Flámsku.

Dokonca aj počas bežného predaja je tu obrovský výber z viac ako 1400 domácich a zahraničných pív, z domácich spomeniem len bohatý výber pív ‚Oude Geuze‘ a ‚Oude Kriek‘ (Boon, 3 Fonteinen, Tilquin…) a zo zahraničia sú to predovšetkým pivá z Ameriky, Dánska, Nórska, Holandska, Veľkej Británie atď.

Práve toto spojenie obrovského retailového obchodu a festivalu prispieva k jedinečnosti podujatia, pretože väčšina prítomných pivovarov tu predstavuje unikátne pivné kúsky len zriedka predávané v Belgicku a tieto boli tiež pohodlne k dispozícii voľne na predaj či už vo fľašiach alebo v plechovkách v Bierhalle Deconinck počas celého konania festivalu. Belgicko bolo prezentované pivovarom ’t Verzet z Anzegemu, pivovarom De Struise z Oostvleterenu.

Belgicko zastupoval aj pivovar Alvinne zo Zwevegemu využívajúcemu pivné kvasinky Morpheus s alkoholovou toleranciou až do 14%.

Belgické farby hájil aj známy  pivovarom Gueuzerie Tilquin z Bierghes založený pomerne nedávno v roku 2009 Pierrom Tilquinom ako jediný svojho druhu vo Valónsku ležiacom len 200 metrov od lingvistickej hranice.

Samozrejme nechýbala ani úžasná kombinácia piva a jedla z top pivnej reštaurácie Nuetnigenough z Bruselu, ktorá bola podľa stránky RateBeer ohodnotená ako 2. najlepšia v Belgicku.

Z Nórska prišli pivovary Nøgne Ø a Lervig Aktiebryggeri.

Z Holandska prišli pivovary Het Uiltje aj známy De Molen či Kees.

Švédske farby predstavil pivovar Närke Kulturbryggeri.

Zo Španielska prišli pivovary Naparbier a La Pirata a nakoniec z Anglicka pivovar Beavertown.

Množstvo návštevníkov z Belgicka aj zo zahraničia tu malo možnosť počas dvoch dní ochutnať vynikajúce pivá z rôznych krajín Európy a USA.

Na festivale sme v piatok stretli aj pána (hore na fotografii vľavo) z Dánska, momentálnu dvojku na stránke RateBeer s počtom testovaných pív aktuálne prekračujúcim číslo 42 300. Tento veľmi srdečný a zaujímavý človek bol prítomný na festivale len v piatok, keďže už v sobotu skoro ráno ho čakala cesta do Berlína.

V sobotu nám zase počas festivalu robil spoločnosť pár z malého mesta vo Švédsku ležiaceho 70 kilometrov južne od Štokholmu, ktorý podľa vlastných slov mal v pláne okrem tohto festivalu ešte po víkende návštevu známeho pivovaru Cantillon v Bruseli.

Už len pre zaujímavosť, festival navštívilo v priebehu 2 dní asi 2000 návštevníkov, lístky sa dali kúpiť len prostredníctvom internetu a na sobotu boli vypredané už v piatok podvečer. Lístok na festival stál 25 eur pričom zahŕňal vstup na dva dni – festivalový degustačný pohár s objemom 12cl – 8 žetónov – fľašu vody a podrobný zoznam pivovarov a ponúkaných pív. A čo teda, chutilo najviac? Ak by sa z množstva fantastických pív dalo vybrať tak asi tieto tri kúsky, ale to je samozrejme veľmi veľmi individuálne.

  • De Molen Bommen & Granaten (Rioja BA) od známeho holandského De Molen.
  • Lervig / Way 3 Bean Stout od nórskeho Lervig.
  • Hair of the Dog Adam z amerického pivovaru Hair of the Dog.

A na záver ako vyzeral festivalový degustačný pohár a pivo s ktorým sa pre istotu neradno zahrávať 🙂

Autor textu a snímok: Rastislav Ružbacký