Belgické pivné festivaly určite nie sú tak dobre medzinárodne známe ako napr. populárny mníchovský Oktoberfest, ale je to trochu aj na škodu, pretože Belgicko je rešpektovanou pivnou veľmocou a s pivom to vie.
My sme sa 3. a 4. marca vybrali na jeden z najlepších pivných festivalov v Belgicku s názvom Alvinne Craft Beer Festival 2017 vo flámskom mestečku Vichte, ktorý organizovala Bierhalle Deconinck a pivovar Alvinne. Festival sám seba charakterizuje ako výkladnú skriňu „kreatívnych & inovatívnych pív podľa najlepších pivovarov na svete“. Celkový počet pivovarov bol 19 a v ponuke bolo spolu 130 pív. Pivovary prítomné na tomto festivale patrili bezpochyby k tým najlepším v Európe a dokonca na celom svete, keďže päť z pozvaných pivovarov patrilo do top 100 najlepších pivovarov na svete.
Tento festival bol organizovaný už po ôsmykrát, no len druhýkrát (naposledy v r. 2015) sa konal v priestoroch Bierhalle Deconinck, čo je mimochodom najväčšia predajňa s pivom a nápojmi vo Flámsku.
Dokonca aj počas bežného predaja je tu obrovský výber z viac ako 1400 domácich a zahraničných pív, z domácich spomeniem len bohatý výber pív ‚Oude Geuze‘ a ‚Oude Kriek‘ (Boon, 3 Fonteinen, Tilquin…) a zo zahraničia sú to predovšetkým pivá z Ameriky, Dánska, Nórska, Holandska, Veľkej Británie atď.
Práve toto spojenie obrovského retailového obchodu a festivalu prispieva k jedinečnosti podujatia, pretože väčšina prítomných pivovarov tu predstavuje unikátne pivné kúsky len zriedka predávané v Belgicku a tieto boli tiež pohodlne k dispozícii voľne na predaj či už vo fľašiach alebo v plechovkách v Bierhalle Deconinck počas celého konania festivalu. Belgicko bolo prezentované pivovarom ’t Verzet z Anzegemu, pivovarom De Struise z Oostvleterenu.
Belgicko zastupoval aj pivovar Alvinne zo Zwevegemu využívajúcemu pivné kvasinky Morpheus s alkoholovou toleranciou až do 14%.
Belgické farby hájil aj známy pivovarom Gueuzerie Tilquin z Bierghes založený pomerne nedávno v roku 2009 Pierrom Tilquinom ako jediný svojho druhu vo Valónsku ležiacom len 200 metrov od lingvistickej hranice.
Samozrejme nechýbala ani úžasná kombinácia piva a jedla z top pivnej reštaurácie Nuetnigenough z Bruselu, ktorá bola podľa stránky RateBeer ohodnotená ako 2. najlepšia v Belgicku.
Z Nórska prišli pivovary Nøgne Ø a Lervig Aktiebryggeri.
Z Holandska prišli pivovary Het Uiltje aj známy De Molen či Kees.
Švédske farby predstavil pivovar Närke Kulturbryggeri.
Zo Španielska prišli pivovary Naparbier a La Pirata a nakoniec z Anglicka pivovar Beavertown.
Množstvo návštevníkov z Belgicka aj zo zahraničia tu malo možnosť počas dvoch dní ochutnať vynikajúce pivá z rôznych krajín Európy a USA.
Na festivale sme v piatok stretli aj pána (hore na fotografii vľavo) z Dánska, momentálnu dvojku na stránke RateBeer s počtom testovaných pív aktuálne prekračujúcim číslo 42 300. Tento veľmi srdečný a zaujímavý človek bol prítomný na festivale len v piatok, keďže už v sobotu skoro ráno ho čakala cesta do Berlína.
V sobotu nám zase počas festivalu robil spoločnosť pár z malého mesta vo Švédsku ležiaceho 70 kilometrov južne od Štokholmu, ktorý podľa vlastných slov mal v pláne okrem tohto festivalu ešte po víkende návštevu známeho pivovaru Cantillon v Bruseli.
Už len pre zaujímavosť, festival navštívilo v priebehu 2 dní asi 2000 návštevníkov, lístky sa dali kúpiť len prostredníctvom internetu a na sobotu boli vypredané už v piatok podvečer. Lístok na festival stál 25 eur pričom zahŕňal vstup na dva dni – festivalový degustačný pohár s objemom 12cl – 8 žetónov – fľašu vody a podrobný zoznam pivovarov a ponúkaných pív. A čo teda, chutilo najviac? Ak by sa z množstva fantastických pív dalo vybrať tak asi tieto tri kúsky, ale to je samozrejme veľmi veľmi individuálne.
- De Molen Bommen & Granaten (Rioja BA) od známeho holandského De Molen.
- Lervig / Way 3 Bean Stout od nórskeho Lervig.
- Hair of the Dog Adam z amerického pivovaru Hair of the Dog.
A na záver ako vyzeral festivalový degustačný pohár a pivo s ktorým sa pre istotu neradno zahrávať 🙂
Autor textu a snímok: Rastislav Ružbacký