Pozrite si, ktoré pivá zabojujú o Slovenskú pivnú korunku

Pivo 2015

Rekordný počet pivovarov aj prihlásených pív. Takýto pohľad ponúka „štartovacia“ listina jubilejného desiateho ročníka Slovenskej pivnej korunky. Najväčšia slovenská degustačná súťaž bude vyberať spomedzi 29 pivovarov a 152 druhov piva. O poradí v jednotlivých kategóriách rozhodnú sládkovia z pivovarov, odborníci na pivo zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu, Veterinárneho a potravinového ústavu v Bratislave, Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre. My vám prinášame zoznam súťažných kategórií a ich obsadenie.

1. Svetlé pivá filtrované (extrakt v pôvodnej mladine do 10 %) – 8 prihlásených
Zlatý bažant 10%
Corgoň 10%
Kelt 10%
Šariš 10 %
Topvar 10 %
Smädný Mních 10 %
Steiger 10%
Stein 10%

2. Svetlé pivá filtrované (extrakt v pôvodnej mladine do 12 %) – 14 prihlásených
Zlatý Bažant 12%
Zlatý Bažant 73
Corgoň 12%
Martiner 12%
Kelt 12%
Corgoň 4 sladový
Šariš 12 %
Topvar 12 %
Steiger 12%
Sitňan 12% (Pivovar Steiger)
Stein 12% (Pivovar Steiger)
Steiger 11%
Starosladovnícka 11% (Pivovar Steiger)
Karpat Dream Lager 11%

3. Tmavé a polotmavé filtrované pivá – 4 prihlásené
Zlatý Bažant tmavé pivo
Topvar – 11% tmavé pivo
Šariš – 12% tmavé pivo
Steiger 11% výčapný ležiak tmavý

4. Miešané alkoholické nápoje typu radler a ochutené pivá – 12 prihlásených
Bažant Radler grep
Bažant Radler citrón-baza-mäta
Kelt Radler citrón
Bažant Radler bylinky
Bažant Radler citrón
Smädný Mních grep
Smädný Mních citrón
Smädný Mních baza-citrón-mäta
Steiger Radler s príchuťou citrón
Gazda Radler s príchuťou citrón
Wywar Horký citrón 12%
Karpat Ale Čučoriedka

5. Nealkoholické pivá – 5 prihlásených
Zlatý Bažant nealkoholické pivo
Birell
Birell polotmavý
Steiger nealkoholické pivo tmavé
nealkoholické pivo Sessler

6. Miešané nealkoholické nápoje typu radler a ochutené nealkoholické pivá – 11 prihlásených
Bažant Radler 0,0% citrón
Bažant Radler 0,0% levandiľa-čierna ríbezľa
Bažant Radler 0,0% citrón-baza-mäta
Birell zázvor
Birell polotmavý – citrón
Birell pomelo&grep
Birell limetka&malina
Steiger Nealko Radler Svetlý s príchuťou citrón
Steiger Nealko Radler Tmavý s príchuťou citrón
Steiger Nealko Radler s príchuťou brusnica
Sessler Pivea

7. Svetlé pivo nefiltrované spodne kvasené – 29 prihlásených
Sessler 11,5°svetlý ležiak
Sessler 20°svetlý špeciál
Bratislavský ležiak 12 (Bratislavský Meštiansky Pivovar)
Buchvald svetlý ležiak 12
Kaltenecker 11°
Svetlá 11-ka Vŕšky
Hellsork + Salón Piva Josefine 15°IPL
Kastelán Thurzo 12°
Kastelán Ctibor 10°
Brontvai Asrum svetlý ležiak 12
Victoria Pils 12°
Wywar Jozef II. 10%
Wywar Martin 12%
Wywar Hani HBC 462 12 %
Wywar Medový špeciál 12%
Cassa Brewery Svätý Michal 11%
Cassa Brewery  Svätá Alžbeta 12%
Prešovský Horkáč 11°
Prešovský Ležiak 12°
Medový ležiak 14° (Prešovský pivovar)
Karpat Lager Premium 12%
Egidius svetlý 11%
Viedenský ležiak 13 (Múzejný pivovar)
Delux 10% (Pivovar Šemrák)
Luxor 12% (Pivovar Šemrák)
Kláštorný ležiak 11 (Kláštorný pivovar)
Golem svetlý 11,5%
Komín 11° svetlý ležiak
Patrón svetlý 11,5%

8. Tmavé a polotmavé nefiltrované pivo spodne kvasené – 21 prihlásených
Sessler 16,4° výročný špeciál
Bratislavský bubák tmavé 12 (Bratislavský Meštiansky Pivovar)
Kaltenecker Brokát Dark Lager 13°
Kaltenecker Märzen 13°
Tmavý špeciál 13-ka Vŕšky
Hellstork Kraken Cascadian Dark Ale
Kastelán Korvín 12°
Brontvai Jantár červený ležiak 12
Sandorf tmavý ležiak 12°
Wywar Ján 13%
Cassa Brewery Svätý Urban 13%
Cassa Brewery Svätý Florián 14%
Prešovský Jantár 14°
Prešovský IPL 16°
Egidius Jantar 13%
Egidius Black Special 15,5%
Tmavý ležiak 13 (Múzejný pivovar)
Luxor 13% – tmavý ležiak (Pivovar Šemrák)
Golem tmavý 13%
Komín 12° polotmavý ležiak
Patrón tmavý 13%

9. Vrchne kvasené pivá – 36 prihlásených
Kaltenecker Fiesta 12°
Kaltenecker  Atlantis IPA 14°
Kaltenecker Yakima IPA 13°
Kaltenecker Tokaj IPA13°
Hellstork Chatillon 12 Belgian Pale Ale
Hellstork Pink City  13 IPA
Hellstork Ancikrist 15 IPA
Kastelán Nosferatu 15°
Brontvai American Pale Ale 14
Sandorf Russian Imperial Stout 20
Sandorf Summer Ale 10°
Wywar Lucia 13%
Wywar Porch Punker 12%
Wywar Pánsky hostinec 14%
Wywar Red Rye Bastard 15%
Wywar Peter 16%
Wywar  Jarný `Ejlik 12%
Wywar Anna 14%
Cassa Brewery Cassa Superior
Hostinska 12 – blonde ale (Pivovar Hostinec)
Košický dukát – holden ale 12 (Pivovar Hostinec)
Mother spirit – herbal ale 14 (Pivovar Hostinec)
Bramling cross – english ale11 (Pivovar Hostinec)
Black cat – black IPA 14 (Pivovar Hostinec)
Prešovská APA 12°
Prešovský Porter 19°
Karpat American IPA 15
Egidius White IPA 14,5%
India pale ale 14 (Múzejný pivovar)
Splatter IPA 14 (Jama Craft Brews)
Tereza, pale ale 10 (Jama Craft Brews)
Jarkko, pale ale 12 (Jama Craft Brews)
Urban Bike IPA 12plato (Padre Craft Brews)
Východné pobrežie Red IPA 13plato  (Padre Craft Brews)
Damian Pale Ale 14°
Damian Oatmeal Stout 16,6°

10. Pšeničné pivá – 12 prihlásených
Kaltenecker Weizen 12°
Brontvai pšeničný *vajcen* copper 12
Victoria Weizen 13°
German Hefe Weissbier 12 Plato (Pivovar Ikkona)
Pšenice Wywar 12%
Cassa 1935 12% (Cassa Brewery)
BB love 1626 11,5 (Pivovar Hostinec)
Prešovský Weissbier 12°
Karpat Weet IPA 12,5
Weizenlux 11% (Pivovar Šemrák)
Mustaz American Wheat Ale 12plato (Padre Craft Brews)
Roselle Belgian Rye Saison 14plato (Padre Craft Brews)

Poznámka: Poradie pív je usporiadané podľa podkladov, ktoré dodal organizátor.

Článok bol aktualizovaný