Čo navštíviť v pivnej Prahe? Napríklad tieto podniky

Praha - Pivovar Ládví Cobolis.

Praha. Čarovná, historická, moderná, pivná. Podľa portálu Ratebeer je na štvrtom mieste medzi mestami s najvyšším počtom pivovarov. V meste nájdeme 77 pivovarov, ostatný sa otvoril tuším tento mesiac.

Pri každej návšteve mám hlavný cieľ pozrieť mnou ešte nenavštívené pivovary, prípadne nové pivné miesta. A tentokrát, som sa chcel vyhnúť môjmu obľúbenému Beergeeku, vlastne celej temnej oblasti okolo námestia Jiřího z Poděbrad.

V tom čase sa Česi lúčili s Karlom Gottom, bolo to vidieť vo vlaku, ale aj okolo stanice. Našťastie moja trasa obchádzala smútiacich pútnikov, ktorých bola plná Praha.

Praha. Tabuľa v metre, ktorá mala usmerniť pútnikov.

Pivovar Osseg

Poďme však k pivu. Ako prvý prišiel na rad Osseg, moderný pivovar v centre mesta, neďaleko vlakovej stanice. Je to pobočka cisterciánskeho pivovaru Osseg y Oseku, na rozdiel od staršej matky (r. 1241), tento bol otvorený v roku 2018. Kapacita varne je 500 litrov s deviatimi tankami.

Praha - Pivovar Osseg.

Podnik má dve poschodia, hore je reštauračná časť a dole pivovar a pub s vlastným výčapom. Počas mojej návštevy bolo hore plno, ľudia sa schádzali k obedu. Samozrejme aj s malým pivom. Na výčape bolo päť pív, z toho štyri boli súčasťou degustačnej dosky.Piate pivo bola novinka. Theodorus je podľa popisu polotmavé pivo – Pale Ale.

Nakoniec sa z piva vykľulo celkom pitné pivo, jantárovej farby so slušným chmelením.  Tri pivá z degustačnej dosky, boli ležiaky, jeden Red Ale. Pivá boli celkom dobre pitné.

Praha. Pivná ponuka v pivovare Osseg.

Obsluha bola nielen milá, ale aj nápomocná. Jedlo vyzeralo veľmi jedlo. Večer býva plno, na každom stole bolo oznámenie o rezervácii. Táto časť sa otvára večer. Mal som z tohto podniku, dobrý dojem a kedykoľvek sa sem rád vrátim. Asi to však nepôjde bez rezervácie.

Pivovar Cobolis

Ďalším cieľom bol pivovar Cobolis, ktorý sídli úplne mimo centrum na sídlisku v Ládví, v starom komunistickom priestore. Mal som tam naplánované stretnutie s kamarátmi s Neratovíc, nakoniec som tam postretal pár známych zo slovenskej pivnej scény, takže čakanie bolo príjemné.

Praha. Slováci v podniku Cobolis.

Mám taký neodbytný pocit, že sme spolu vlastne v tejto zostave, na pive nikde neboli, až v Cobolise. Aj tu mali v ponuke ochutnávkovú dosku so štyrmi pivami, ktorú si viete vyskladať z ponúkaného sortimentu.

Ležiaky boli rozpačité, bolo celkom veľa diacetylu, aj DMS. Taký Oatmeal Stout – Kamen Mudrcu bol dobrý, trochu viac kávový ale fajn, tmavá pšenica bolo ukážkové pivo.

Wapiti ražná IPA bola najlepšie pivo poobedia v Cobolise. Jedlo je fajn, obsluha bola skvelá, bez problémov zvládali aj moje extra požiadavky.  Ak ste tam ešte neboli, odporúčam návštevu.

Andělský pivovar

Ďalším miestom bol celkom neplánovane Andělský pivovar, ktorý začal prevádzku v roku 2018. Vôbec som nevedel, že existuje. Moja krásna sprievodkyňa ma varovala, že pivá pri ich návšteve neboli veľmi vydarené, bol som však zvedavý.

Kedysi v v deväťdesiatych rokoch rokov som v tej oblasti trávil dosť veľa času, práve keď začínali masívne práce na Anjeli, tak som bol zvedavý kam sa tá lokalita pivne pohla.

Andělský pivovar v Prahe.

Prevádzka sa rozkladá na dvoch poschodiach, hneď pri vchode je umiestnená 250-litrová varňa, ďalší priestor je pivničný, s priznanými klenbami je striedmo vyzdobený, interiér je ladený do modernej českej „hospody”. Tri 500 litrové tanky sú umiestnené vo veľmi stiesnenom priestore. Sládkom je tu Adam Roudnický, bývalý sládok v pivovare u Dobřenských.

Keďže nemajú priestor na varenie ležiaku, varia ho podľa vlastného receptu v Zámockom pivovare Albrecht. Prevádzkar bol veľmi milý a spravil nám prehliadku priestorov.

Obsluha celkovo je skvelá, jedlá sme neskúšali, na jedálnom lístku prevláda moderná česká kuchyňa. Z pív bol paradoxne najslabší ležiak, čo vôbec neznamená, že by bol zlý, len ostatné pivá mi chutili viac. Na výčape bol ešte Red Ale, pšenica a IPA. Všetky v dobrej kondícii. Kedykoľvek sem rád zájdem.

Pivovar Národní Praha

Pivovar Národní je úplne v centre, tiež je dvojposchodový, tu však nejdete dole, ale hore na poschodie. Bohužiaľ vôbec nevyvíja od kedy otvorili (2015). Stála ponuka pív balansuje na hrane, pivá sú viac-menej v poriadku, len im chýba chutnosť, ľahký diacetyl až tak neprekáža. A Fatty Rabbit, čo má byť APA, vôbec nevybočilo z radu. Za mňa sklamanie celého výletu, mne to celé vychádza na turistickú pascu. Návštevu tohto podniku rozhodne nedoporučujem.

Vinohradský pivovar

Vinohradský pivovar otvorili v roku 2014,  budem sa opakovať, ale tiež je dvojposchodový, ide sa však smerom dole. Tam je aj umiestnený pivovar, ktorý je oddelený od reštauračnej časti. Obvykle tu majú skvelé pivá aj jedlo, obsluha je pozorná, ústretová.

V čase moje návštevy sa tam konala už tretí ročník súťaže domovaričov „Prague Hombrew competition“, na ktorej som sa aj ja zúčastnil ako rozhodca. Obsluha a jedlo v pivovare, bolo stále skvelé. Ležiaky boli v poriadku, APA dokonca skvelá, ale ich jesenná novinka Indian Summer bola veľmi ťažko pitná, s vadami ako DMS, diacetyl a oxidácia. Celkom divný business plán, dať na výčap pokazené pivo, keď mám v podniku plný veľmi náročných a kritických zákazníkov.

Indigo Ale Bar Praha

Indigo Ale Bar je situovaný v najužšom centre, kúsok od Fleků. Mierne zdemolovaný interiér, s unikátnym sedením v bývalej chladiacej miestnosti, má na výčape osem pív. Počas našej návštevy všetko malé české pivovary.

Pivá boli v dobrej kondícii, až na Řeporyje 13° Tamerican Cascale., čo bol Red Ale. Nejak sa nám Red ale v Prahe dostal do módy. Už len ho vedieť navariť. Čo v Řeporyjích nezvládli, v pive bol cítiť karamel, karamel a navrch ešte karamel.

Chladničky boli plné hlavne zahraničných pív. Imperial porter, De Molen Passie & Adriaan bol skvelý aperitív pred indickou večerou. S obsluhou som sa skamarátil, nakoľko v priebehu pár hodín som tam bol trikrát, ale to je iný príbeh.  Odporúčam ho navštíviť, v neskorších hodinách môže byť problém s miestom, ale v chlaďáku vás pritúlia.

Craft Beer Spot Praha

Craft Beer Spot je podnik v centre, tiež nie veľmi ďaleko od U Fleků, len treba prejsť cez Vltavu. Na výčape je 11 pív, hlavne českých, ale aj zahraničné sa nájdu. Priestor je moderne zariadený, na mňa trochu príliš, rozkladá sa na dvoch poschodiach.

Horná časť je jeden priestor, kde máte kontakt s ľuďmi, dole to vyzerá ako súkromný klub. Pivá boli dobré, obsluha skvelá, moji spolupijúci si jedlo pochvaľovali. Zábava sa celkom rozprúdila, bola tu totiž „afterparty“ súťaže. Rozhodne tento podnik navštívim opäť.

Pivné výlety majú v Prahe rôzne podoby, tak prečo neskúsiť trebárs takúto verziu.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Budapešť je aj mestom piva. Remeselného piva