Prešov sa dočkal prvého minipivovaru

Prešov

 

Aj metropola Šariša sa dočkala svojho poctivého piva. Práve v Prešove totiž v máji tohto roka celkom v tichosti otvorili prvý prešovský minipivovar Mariannus. „Inšpirovali sme sa podobnými prevádzkami na Slovensku. Spomeniem napríklad popradský Egídius, košický Golem či banskoštiavnický ERB,“ hovorí pre portál oPive.sk majiteľ pivovaru Mariannus Marián Kačala.

Ako to už v podobných prípadoch býva, aj tu bol cieľ jasný. „Cieľom bolo ponúknuť Prešovčanom a okoliu kvalitné kvasinkové, nepasterizované, nefiltrované a nestabilizované pivo,“ prezrádza majiteľ. Ten jedným dychom dodáva, že na prvom mieste bola kvalita a snaha odlíšiť sa od toho, čo na trhu dostať bežne. „Prípravy trvali niekoľko mesiacov, ale technológiu sme zaviedli pomerne rýchlo,“ konštatuje Marián. Pivovar funguje už niekoľko mesiacov, stále však objavujú niečo nové. „Učíme sa, experimentujeme a skúšame,“ približuje  Marián Kačala.

Mariannus Logo

Pivovar otvorili pri reštaurácii Spirit na Čapajevovej ulici č. 3 v Prešove. Hlavným sládkom pivovaru je Martin Vereščák. Pod jeho dozorom aktuálne ponúkajú tri druhy piva – Mariannus svetlý 11°, Mariannus tmavý 14° a Mariannus špeciál  svetlý 16°. „Aktuálne však máme v pláne pripraviť aj ďalšie špeciály,“ prezrádza plány do najbližšej budúcnosti majiteľ pivovaru. Ten poukazuje na to, že pivo si môžete odniesť aj vo fľašiach. „Okrem reštaurácie Spirit môžete naše pivo dostať v prešovskej kaviarni S-cafe, v Hoteli Plejsy v Krompachoch či Dobrých časoch v Košiciach,“ vymenúva Marián Kačala.

Mariannus Prešov 2

Rok otvorenia: 2014

Kapacita pivovaru: 6500 litrov mesačne

Čo čapujú: Mariannus svetlý 11°, Mariannus tmavý 14°, Mariannus špeciál  svetlý 16°