Prešovský pivný festival: Keď vám nedovolia degustovať

Prešovský pivný festival 2016 08

S pivnými festivalmi sa na Slovensku roztrhlo vrece. A je to dobré. Aj odľahlé kúty krajiny sa pomaly, ale isto oboznamujú s inými chuťami zlatistého moku. Niektoré festivaly prežijú len rok, iné aj dlhšie obdobie. My sme sa rozhodli, že navštívime Pivný festival v Prešove. Ten určite nemôžeme zaradiť medzi nováčikov. Tento rok sa v priestoroch bývalého Jazdeckého areálu uskutočnil už jeho šiesty ročník. Aj to svedčí o tom, že podujatie si našlo svojich fanúšikov. My sme festival navštívili pred dvoma rokmi a tak sme tušili do čoho ideme. Ako sa však ukázalo, niečo sa zmenilo k lepšiemu, niečo k horšiemu. Ale nepredbiehajme.

Už pred príchodom sme si zisťovali, na aké zastúpenie pivovarov sa môžeme tešiť. V pivnej ponuke svietilo 80 rôznych druhov piva z tridsiatky pivovarov. Keď ste sa pozreli na ich zloženie, zistili ste, že prevahu majú veľké pivovary. Trošku nás zaskočila cena pivného toliara. Žetón, ktorý slúžil na platenie nápojov aj jedla, stál podľa internetovej stránky 1,3 eura. Najprv sme si mysleli, že ide o preklep. Pri takejto sume sa zmenšuje manévrovací priestor pri stanovovaní ceny. Ako sa ukázalo, suma bola na oficiálnej stránke podujatia napísaná správne.  Pivovary sa s tým vysporiadali svojsky. Pivo sa čapovalo na 80 percent do pollitrových pohárov. Časť volila štvordecový pohár, ale tie boli v menšine. Ak sa aj našiel kúsok, ktorý bol drahší, musel byť následne násobený dvoma toliarmi. A týmto spôsobom sa stávalo pivo pre miestnych nepredajné. Najmä z toho pohľadu, že za pollitra piva na východe zaplatíte 2,6 eura len ťažko.

Ak ste teda chceli degustovať a ochutnávať čo najviac druhov piva, mali ste smolu. Museli ste kupovať vo veľkom. Samozrejme, že týmto spôsobom ste toho neochutnali veľa (Pokiaľ ste nechceli pivo vylievať). A to je škoda. Na festivale bolo hneď niekoľko pivovarov, ktoré ponúkli zaujímavé kúsky. Za zmienku stála hlavne IPL od Prešovského pivovaru. Krásne citrusové telo, ideálna horkosť i rezkosť. Výborné pivo. Zaujali aj pivá z pivovarov Kocour, Chomout či Lobeč. Presilovku však hrali veľkí hráči. Takmer domáci Šariš mal dokonca tri stánky, nechýbal však ani Heineken či český Primátor.

Nastavili cenu za jeden pivný toliar v Prešove vhodne?

View Results

Loading ... Loading ...

My sme podujatie navštívili v stredu. Ľudí pomaly pribúdalo. Plusom festivalu bolo to, že večer na pódiu vystupujú rôzne skupiny, prípadne hrá reprodukovaná hudba. Festival trval 11 dní a skončí sa posledný júlový deň. Atmosféra bola príjemná, lokalita vhodne zvolená. Jednoducho príjemné miesto i myšlienka.

Aj sme rozmýšľali nad tým prečo si stanovili cenu jedného žetónu na 1,3 eura. Odpovedí je niekoľko. Jednou z hlavných je tá, že takto stanovili najnižšiu cenu piva, ktorá bola dosť vysoká. V praxi to znamenalo to, že medzi pivovarmi neprebiehalo žiadne súperenie. Pivo stálo všade rovnako. A tak sa stalo, že pivo bolo veľakrát drahšie ako hocikde inde v meste. Druhým paradoxom bolo to, že napríklad Šariš 10 bol rovnako drahý ako Šariš 12. Zvláštny prístup.

My patríme medzi tých konzumentov, ktorí radi ochutnávajú, porovnávajú a degustujú. V tomto prípade sme z podujatia odchádzali sklamaní. V Prešove si jednoducho zvolili iný koncept. (Ešte pred dvoma rokmi pritom stál jeden toliar 50 centov). Ak však chcete vyraziť s partiou večer a jednoducho sa zabaviť, nájdete tam svoje. Do budúcna by usporiadatelia mohli popremýšľať aj nad tým, aby si na dvoje prišli obe skupiny. Klasickí pivkári, aj tí, ktorí chcú „len“ degustovať. Hoci aj len z plastových pohárov 🙂

Pozrite sa, ako to vyzeralo na Pivnom festivale v Prešove

Prešovský pivný festival 2016

Oficiálnym platidlom pivovaru bol pivný toliar. Jeho hodnota bola stanovená na 1,30 eura.

Prešovský pivný festival 2016 01

Prevahu na festivale mali priemyslené pivovary z Česka.

Prešovský pivný festival 2016 09

Podujatie prebiehalo 11 dní. Každý deň otvorilo svoje brány o tretej hodine. Zatváralo sa o polnoci.

Prešovský pivný festival 2016 03

Že bola cena jedného toliara nastavená vysoko? Takto sa s tým vysporiadali v Heinekene.

Prešovský pivný festival 2016 06

A takto si cenník nastavili v Pivovaroch Topvar. Každé pivo stálo rovnako, stupňovitosť nerozhodovala.

Prešovský pivný festival 2016 12

A do tretice pohľad na cenník. Takto si ceny piva nastavili české pivovary.

Prešovský pivný festival 2016 07

Remeselných pivovarov ste na festivale našli minimum. Prešovský pivovar bol jednou z výnimiek.

Prešovský pivný festival 2016 10

Záujem o podujatie je značný. Najväčší nával býva večer.

Prešovský pivný festival 2016 11

Krátko pred šiestou hodinou večer sa pri zmenárni tvoril rad. Festival potrvá do nedele 31. júla.