Lidl ponúkne ďalšie remeselné pivo. Je naozaj slovenské?

Berhet - ponuka piva Lidl

Kým v iných krajinách nájdete v supermarketoch zaujímavú ponuku remeselného piva, u nás je situácia iná. Bohužiaľ horšia. Aj preto je rozšírenie ponuky (hoci aj dočasné) medzi fanúšikmi piva vnímané s veľkou pozornosťou. Je tomu aj teraz.

Pivovar Berhet

Tentokrát ponúkne reťazec pivo, ktoré na trh uviedol kočovný pivovar Berhet. Len pre vysvetlenie, kočovný pivovar je taký, ktorý nemá vlastnú technológiu a pivo varí v iných pivovaroch. Niekedy sú sládkovia pivovaru zaangažovaní do výroby viac, inokedy menej.

Berhet sa prezentuje tým, že jeho domovom je Bardejov. Ako je však všeobecne známe, už niekoľko rokov varí svoje pivo v susednom Poľsku. V ich prípade sa v Lidli objaví až pätica pív. Konkrétne ponúknu pivá: Classico, Apache, Britke, Kaliber a Tropiko.

Ako k tejto spolupráci došlo? „Boli sme priebežne v kontakte, intenzívnejšie posledné mesiace, keďže „korona kríza“ viaceré veci zmenila a urýchlila,“ vysvetľuje pre portál oPive.sk Jozef Havír z pivovaru Berhet.

Ozaj slovenské?

Fanúšikov, ktorí si ponuku všimli v letáku, upútala cena. Za tretinkovú fľašu pýta reťazec 1,39 eura. Na slovenské pomery ide o skutočne akciovú cenu. Aj z našich skúsenosti pritom ide o výborný pomer cena/výkon.

Pivovar hovorí, že do ceny nezasahoval. „Výslednú maloobchodnú cenu si určuje Lidl, na ktorú nemáme žiaden vplyv,“ vysvetľuje Havír.

Nezaujme však len cena. Leták reťazca poukazuje na to, že pivo je vyrobené na Slovensku. Celá pivovarnícka komunita však vie, že Berhet varí pivo v Poľsku. Pivovar však hovorí, že výroba ich pív prebieha v dvoch štátoch.

„Naše pivá varíme na Slovensku a v Poľsku, keďže máme distribúciu našich pív v oboch krajinách. Pivo pre Lidl bolo navarené na Slovensku v pivovare nášho partnera,“ hovorí predstaviteľ pivovaru. Meno výrobcu piva však neprezradil.

„Vzhľadom na to, že v posledných týždňoch s daným partnerom rokujeme o akvizícii, po zhode oboch strán by sme bližšie nekomentovali konkrétne informácie, kým nebude dohoda uzavretá,“ naznačuje zmenu na pivovarníckom trhu Havír.

Prečítajte si aj

Lidl v Írsku? Pivný týždeň tam trvá celý rok