Prevrat v Rači. Matthew Wirtza vyšachovali spoločníci

Slovenský pivovarnícky sektor zažíva v týchto chvíľach kauzu tohto roka. Postarali sa o to udalosti v račianskom pivovare dUb Brewing Company. Pivovar, ktorý sa preslávil hlavne tým, že ho spoluzakladal americký sládok Matthew Wirtz, zažil v piatok nedobrovoľnú zmenu vo vlastníckej štruktúre.

„Moji obchodní partneri ma v piatok prekvapili, keď sa v sprievode ozbrojenej bezpečnostnej služby objavili v pivovare. Následne ma v hlasovaní odvolali z postu výkonného riaditeľa,“ povedal portálu oPive.sk  Matthew Wirtz. Ten bol hlavnou postavou a aj garantom kvality piva v pivovare.

„V budove mi zablokovali moje veci. Uznali, že zostávam 34 percentným vlastníkom, ale nemám povolené pohybovať sa v pivovare,“ pokračuje v rozprávaní Američan. Ten poukázal na to, že spoločník Marek Gehry si medzičasom spravil sládkovský kurz a chce prevziať vedenie pivovaru. Násilne bolo prevzaté aj vedenie profilu na Facebooku. Posledná správa z pivovaru už bola publikovaná v slovenčine, zatiaľ čo predchádzajúce boli v angličtine.

A dôvody takéhoto kroku? „Vraj som nebral ich návrhy, ktorými prispievali k vedeniu podniku. Tiež mi vyčítali moju komunikáciu,“ približuje Matthew. Ten si aktuálne cení podporu, ktorú mu prejavila pivovarská komunita. „Chcem aby ľudia vedeli, že dUb Brewing stále vyrába a predáva pivo, ale ja nemôžem byť zodpovedný za jeho kvalitu. To už nebude moje pivo, nové recepty už nebudú moje,“ odkazuje fanúšikom Matthew Wirtz.

Pivovar otvorili v Rači koncom septembra tohto roka s niekoľkomesačným meškaním. Už vtedy sa Matthew sťažoval na podmienky na Slovensku. „Vládna byrokracia na Slovensku je na všetkých úrovniach zbytočne tvrdá. Neprihliada vôbec na to, aby malým podnikom pomohla,“ hodnotil vtedy Matthew.

***

Vyjadrenie nového vedenia podniku k situácii, ktorá nastala v pivovare.

„V prvom rade nás veľmi mrzí situácia ktorá vznikla okolo nášho nového pivovaru. Dôvody rozchodu s Mattom však považujeme za interný problém a nechceme ho medializovať. Uvedomujeme si, že verejnosť to zaujíma, avšak radi by sme ostali v profesionálnej rovine. Matt bol tvárou pivovaru. dUb Brewery však založili a vybudovali traja spoločníci, ktorí mali vzájomnú dohodu a pravidlá spolupráce. Radi by sme len potvrdili, že naša časť dohody je 100% splnená.

Každá minca má dve strany. V živote musíte robiť kompromisy ak chcete ísť za svojimi cieľmi, a my sme ich urobili neuveriteľné veľa. Kto nás pozná osobne, vie, že čestnosť vždy bola u nás na prvom mieste a Matt má u nás otvorené dvere. Nevieme však ovplyvniť jeho povahu a rozhodnutia.

Sme milovníci remeselného piva a našim cieľom nie je rýchly zisk a ani predaj podniku. Len z lásky k pivu a vareniu sme si spravili skúšky a máme šťastie, že i po Mattovom rozhodnutí, keď sme do pivovaru investovali celé naše úspory, môžeme pokračovať vo varení piva v Rači. Máme všetky predpoklady, aby sme našim verným zákazníkom ponúkali rovnako kvalitné pivo i v roku 2017. Ďakujeme všetkým za dôveru a pochopenie.“