Salón piva začína. Lákadlom môžu byť aj domovariči

Salón piva

V najbližších dňoch ožije Stará tržnica v Bratislave ďalším Salónom piva. Jesenná edícia sa oproti začiatkom posunula zo septembra na október. Aké novinky prináša a na čo dobré sa môžeme tešiť? Aj o tom sme sa porozprávali so spoluorganizátorom Ivanom Čižmárikom.

Asi sa tento Salón piva pripravoval o čosi ľahšie ako posledné dva roky. Narážam na pandemickú situáciu.

Môže sa to tak zdať, ale príprava festivalu ako je Salón piva, je vždy dosť náročná. Nás teší, že záujem pivovarov neklesá, v porovnaní s aprílovým Salónom piva nám ich počet dokonca vzrástol. To je výborná správa pre všetkých našich fanúšikov. Pandemická situácia je momentálne veľmi priaznivá a tak Salón si už budeme môcť všetci vychutnať tak, ako to bolo predtým.

Čím bude tento Salón iný?

Koncept Salónu sa moc nemení, už sme vyskúšali takmer všetko. Dôležité je, ako sa budú prezentovať jednotlivé pivovary alebo distribútori. My sa veľmi tešíme hlavne na slovenské pivovary, a očakávame, že sa na októbrový Salón dobre pripravili. Či už kvalitou svojich pív, alebo samotnou prezentáciou.

Predsa len musím spomenúť jednu dôležitú novinku, a tou je prezentácia slovenských domovaričov, ktorí budú mať vyhradenú samostatnú časť (na 1. poschodí Starej tržnice) pod názvom Home Brew Village. Robíme to v spolupráci s OZ BrewHub (organizujú domovaričskú súťaž Hrncovar). Návštevníci tak budú mať možnosť ochutnať niektoré ich pivá, porozprávať sa s nimi, dozvedieť sa viacej o varení piva v domácich podmienkach, o momentálne platnej legislatíve, veľa zaujímavých informácií z tejto oblasti, ktorá sa na Slovensku pomaly, ale isto rozvíja tým správnym smerom.

Na stránke lákate návštevníkov aj na aplikáciu…

Oživili sme aj našu mobilnú aplikáciu Salón piva, v ktorej nájdu návštevníci v podstate celý TAP list festivalu a aj zoznam všetkých pivovarov. Pevne verím, že si na tom dali pivovary záležať a doplnili tam svoje pivá, ktoré budú ponúkať. Výhoda našej aplikácie je aj v tom, že si tam návštevník môže dať jednotlivé pivá do „wishlistu“, označiť si ich, prípadne aj ohodnotiť.

Koľko pivovarov prisľúbilo účasť? Sú aj nejaké premiéry?

Veľa, je ich viacej ako 45, či už samostatne, ale aj cez distribútorov. Ešte stále nám chodia maily, hlavne od distribútorov, ktorí na poslednú chvíľu dopĺňajú svoje TAP listy. Na októbrovom Salóne bude mať premiéru stupavský pivovar S.P.A. Craft Brewery a aj pivovar Pálffy Brauerei zo Svätého Jura. Veľký záujem máme aj od nových minipivovarov z Českej republiky.

Mohol by si povedať základné informácie pre návštevníkov?

Salón Piva otvára svoje brány v stredu 12. októbra o 15:00, tak isto je to aj vo štvrtok a piatok. Zatvárame vždy o 23:00. Počas festivalu bude prebiehať aj osvedčený program, a to rozhovory so sládkami (Meet the Brewer), s domovaričmi. Každý večer nám zahrá DJ.

Ako je to so vstupenkami?

Vstupenky sa predávajú iba na mieste. Cena jednodňovej vstupenky je šesť, trojdňová stojí 10 eur  – viac sa oplatí. Každý návštevník dostane v cene vstupenky jeden sklený festivalový degustačný pohár, tentokrát je to American Lager 0,3l.

Na ktorý pivovar sa osobne najviac tešíš?

Ja sa veľmi teším na nové kooperačné pivá od Kaza (Unorthodox Brewing). Samozrejme aj na tie nové, premiérové slovenské pivovary. Určite si nenechám ujsť aj pivá v Home Brew Village.

Prečítajte si aj

Ako si užiť koniec roka? Domovariči majú zaujímavú súťaž

Snímka: Salón piva