Prežívame pivnú revolúciu. Pozrite sa ako u nás pribúdali pivovary

Pivo Ilustrák Apríl 2016

Skúsme sa vrátiť v čase asi tak sedem rokov dozadu. Pohľad na pivnú mapu Slovenska nie je v roku 2009 najpríjemnejší. Minipivovary by ste spočítali na prstoch dvoch rúk, pivná ponuka začína a končí pri ležiaku. Jednoducho pivná púšť, kde nemáte vôbec na výber. Len desaťročia overená „nudná“ klasika a pivo podobajúce sa ako vajce vajcu.

V ďalších rokoch prichádza prvé oživenie. Na mape sa začínajú objavovať prvé minipivovary, domovariči a odvážni sládkovia pomaly objavujú nové pivné štýly a začínajú ich pomaly servírovať zákazníkov. Boom, alebo ak chcete slovenská pivná revolúcia, naplno pohlcuje Slovensko v posledných troch rokoch.

Od roku 2013 až 2016 vzniklo u nás 30 remeselných pivovarov. A nielen to, výrazne im sekundujú kočovné pivovary a množstvo domovaričov. Pivo sa stáva nielen módnou, ale aj trendovou záležitosťou. Kedysi neohrozené ležiaky sú dnes v remeselnom pivovarníctve na vedľajšej koľaji. Zostávajú, ale skutočným lákadlom sú pivné špeciály. Pivá rôznych štýlov, ktoré vzdelávajú pivnú komunitu a učia pre nás netypickým chutiam a kombináciám.

Pivná mapa Slovenska bola za posledné roky úplne prekreslená a pite domáceho piva je skutočným zážitkom. Pri tomto počte to však nekončí. Tento rok otvorili už štyri pivovary, číslo však bude narastať. Už teraz je známe, že sa na remeselné pivo môžu tešiť aj obyvatelia ďalších miest. Najbližšie by mali pivovar otvárať v Humennom, o pár dní neskôr aj v Bratislave. Je predpoklad, že v najbližších dvoch rokoch by mohol počet remeselných pivovarov prekonať číslo 70. Isté je to, že na rade budú väčšie okresné mestá, v ktorých malý pivovar chýba. Máme sa na čo tešiť.

Snímka: Flickr