Bratislavský Salón Piva: Chorváti, kyseláče aj nový rekord

Už zajtra to začne. Salón Piva v Bratislave otvorí svoju jarnú edíciu. Od stredy do piatka sa v priestoroch Starej tržnice predstavia desiatky pivovarov. A určite sa máme na čo tešiť. Počet predstavených pív sa dostal na takú hranicu, že ochutnať ich všetky bude problém. Číslo 430 je novým rekordom tohto podujatia. O zmenách a novinkách na festivale sme sa porozprávali so spoluorganizátorom podujatia Ivanom Čižmárikom.

Aké bude zloženie pivovarov na Salóne Piva v Bratislave?
Tak ako obyčajne, na Salóne Piva budú samozrejme slovenské pivovary, či už tradičné ale prídu aj úplne nové. Po pražskom Salóne Piva sa nám obohatilo aj zastúpenie malých českých pivovarov, konkrétne napr. o pivovar Krušnohor, ktorý navaril a prinesie do Bratislavy špeciálik „Salón Piva Blonde”. Ide o štýl White IPA. Cez rôznych distribútorov nebudú chýbať ani pivovary zo zahraničia. Novinkou budú naši špeciálni hostia. Na tomto Salóne Piva budeme mať štyri malé pivovary z Chorvátska. Pri výbere kladieme veľký dôraz na pestrosť ponuky, nové pivné štýly a hlavne kvalitu piva.

Aké sú zmeny oproti poslednému Salónu?
Máme nové logo, novú stránku. V tomto roku sme chceli priniesť hlavne nový platobný systém, ale po skúsenosti v Prahe sa vraciame k nášmu tradičnému, žetónovému systému. Upúšťame od papierového katalógu, či už pre dôvody veľkého odpadu ale aj kvôli prehľadnosti. Chceme sa uberať aj v tomto smere ekologiskejšími smermi. Detailný zoznam pivných štýlov, pív a pivovarov bude možný si stiahnuť do svojho smartfónu či tabletu napr. vo formáte PDF. Zatiaľ iba z našej stránky ale uvažujeme o vlastnej aplikácii.

Tradične meníte aj pohár.
S novým logom sa patrí priniesť návštevníkom aj nový pohár. Nostalgicky sa vraciame na náš úplne prvý Salón Piva a v tomto roku bude taký istý pohár ako pred štyrmi rokmi, ale s novým logom. Zaviedli sme novú kategóriu Špeciálni hostia. Budú to vždy niektoré nami vybrané malé pivovary, ktoré budú z jednej krajiny a ešte neboli odprezentované nikdy na Slovensku. A bude aj moderátor, ktorý vyspovedá priamo sládkov z jednotlivých pivovarov, aby sa návštevníci niečo viac dozvedeli o ich práci, pivkách…

Ktoré zaujímavé pivovary budú mať na Salóne premiéru?
Zo slovenských pivovarov spomeniem pivovar Štramák, kočovné pivovary Berhet a Čierny Kameň, pivovar Baran, z českých som už spomínal Krušnohor, pivovar HELF, Hoppy Dog, kočovné pivovary Sibeeria a Albert, Vinohradský pivovar. Z ďalekého zahraničia to budú pecky, ako napr. Omnipollo, Ayinger, Crow brewery, Dogma, Siren Craft brew… A aby som nezabudol na našich špeciálnych hostí, malé pivovary z Chorvátska, ktoré budete môcť prechutnať iba v našom stánku. Celkom osem pív z pivovarov Medvedgrad, Nova Runda, Zmajska pivovara a Varionica.

Na aké špeciálne pivá sa môžu tešiť návštevníci?
Čo sa týka samotného piva, či už fľašového alebo čapovaného, tak po konečnom sčítaní množstva pív sme prišli na číslo 430. Samozrejme nebudú naraz všetky narazené a čapované. Pivovary ich prestriedajú na svojich pípach. Do pozornosti dávam hlavne “kyseláče”, ktorých bude konečne viacej oproti minulým ročníkom. A nebudú chýbať ani nové pivné štýly, napr. NEIPA.