Primátor: V slovenskom Tescu nie sme. Reťazec zaplavili prázdne fľaše

Primátor

Ak ste si zvykli kupovať pivo od českého pivovaru Primátor v slovenských predajniach Tesco, už nejaký ten mesiac máte smolu. Jeho produkty totiž zmizli z pultov predajní.  „Bohužiaľ, došlo k situácii, že sa v reťazci Tesco nahromadili NRW fľaše  vykúpené z trhu a reťazec do vyriešenia problémov s týmito fľašami pozastavil akékoľvek objednávky v týchto fľašiach, teda aj od nás,“ vysvetľuje pre portál oPive.sk riaditeľ pivovaru Primátor v Náchode Jozef Hlavatý.

O čo vlastne ide? Kedysi bolo zvykom, že sa pivo predávalo len v jednom type fľaše. Jednotlivé pivá sa tak odlišovali len etiketou a využívali rovnakú fľašu NRW. Veľká časť spoločností prešla na špecifické fľaše, časť z nich však využíva klasické NRW-ky. Medzi nimi spomínaný Primátor. Teoreticky sa tak mohlo stať, že náš reťazec vlastne poskupoval nie len fľaše od Primátora, ale aj z ďalších pivovarov z celého regiónu. Najmä, keď fľaše automaticky odkupuje automat. Len pre ilustráciu, fľaše NRW nevyužívajú len české, ale aj niektoré poľské, maďarské a rakúske pivovary.

Slovenská maloobchodná sieť si však akékoľvek problémy nepripúšťa. Dokonca naznačuje, že išlo o rozhodnutie reťazca. „Tesco neustále inovuje svoju ponuku tak, aby v čo najširšej možnej miere spĺňala očakávania a potreby zákazníkov. To platí aj pre segment piva, kde sa Tesco rovnako v úzkej spolupráci s dodávateľmi usiluje pripraviť čo najatraktívnejšiu ponuku,“ prezradil portálu oPive.sk hovorca Tesca Tomáš Ferenčák.

Pivovaru teraz nezostáva nič iné iba čakať na to, že sa do obchodov vráti.  „Dúfame, že po vyriešení situácie sa spolupráca s reťazcom obnoví a pivo bude opäť dostupné,“ konštatuje Hlavatý. Nakoniec, Česi by chceli na posilňovať. „Slovenský trh aktuálne tvorí necelých 8 percent z celkového exportu pivovaru (necelé 2 percentá  z celkového výstavu) a aj keď je to relatívne málo je pre nás slovenský trh zaujímavý svoju perspektívou,“ vypočítava riaditeľ pivovaru z Náchoda. Ten sa netají tým, že aktuálne plánujú expanziu na náš trh. „Radi by sme svoju prítomnosť na trhu v blízkej budúcnosti výrazne posilnili a robíme pre to adekvátne kroky, v minulosti bola značka Primátor zastúpená na slovenskom trhu ďaleko významnejšie a radi by sme sa na tieto pozície minimálne vrátili,“ prezrádza.

Pomôcť by tomu mali aj nové obchodné kontakty. „Pivo na slovenskom trhu  aktuálne distribuuje partnerská spoločnosť Pilsberg z Popradu. Po novom roku predpokladáme rozšírenie spolupráce na Slovensku o ďalších partnerov, aby sme podchytili väčšiu časť trhu,“ hovorí Jozef Hlavatý. Pivovar plánuje tento rok rast odbytu na úrovni dve až tri percentá. „Tuzemsko bude ľahko nad minuloročnými číslami, pri exporte očakávame nárast o viac ako 10 percent,“ prezrádza Hlavatý z pivovaru Primátor. Ten aktuálne uvádza na trh nový kúsok, keď svoju ponuku rozšíril o pivo anglo – amerického typu Primator India Pale Ale.