Najlepšie české pivo z obchodu? Pozrite si výsledky

Ktoré pivo z obchodu je najlepšie? Túto otázku si už niekoľko rokov dáva občianske združenie První Pivní Extraliga. České zoskupenie priaznivcov piva jednoducho nabehne do supermarketu a nakúpi ležiaky, aby ich následne porovnávalo. Keďže pivovarov je u susedov veľa, testovanie prebieha podobne ako pri športových turnajoch.

Tohtoročný 8. ročník mal päť základných kôl a dve semifinále. Na základe nich postúpilo do finále desať ležiakov. „Skladba účastníkov dávala tušiť súboj veľkých gigantov s malými pivovarmi – Asahi, Heineken, Molson, Budvar a proti nim Čierna Hora, Chododvar, Holba a pivovar z najmenších Herold Březnice, ktorý je tak malý, že sa stal členom Českomoravského zväzu minipivovarov ročnou produkciou do 10 000 hektolitrov piva ročne,“ píše združenie na oficiálnej stránke.

A práve najmenší pivovar dokázal poraziť ostatných. Dokonca aj Plzeňský Prazdroj, ktorý bol považovaný za veľkého favorita, keďže s prehľadom ovládol jedno zo semifinálových kôl. „Obchodný sládok Prazdroja Martin Hložek na vlastné oči sledoval hlboký prepad na beznádejne posledné miesto s rozdielom 14 bodov od predposledného. To pivo proste nebolo dobré,“ hodnotili degustátori. A ako dopadlo celkové hodnotenie?

Výsledky 8. ročníka Prvnej pivnej extraligy v kategórii Český ležiak
Poradie Pivo Obsah alkoholu Pivovar/Skupina Body
1. Herold světlý ležák 5,20% Herold Březnice 25
2. Chodovar Premium 5,00% Chodovar Chodová Planá 26
3. Holba Premium 5,20% Hanušovice/MSP 28
4. – 5. Gambrinus plná 5,20% Plzeňský Prazdroj/Asahi 30
4. – 5. Braník ležák 5,00% Staropramen/Molson 30
6. Zlatopramen 11 % 4,90% Heineken 32
7. – 8. Kozel Premium 4,80% Velké Popovice/Asahi 33
7. – 8. Černá Hora světlý ležák 4,80% Černá Hora/Lobkowicz 33
9. Pardál Echt 4,50% Budějovický Budvar 34
10. Pilsner Urquell 4,40% Plzeňský Prazdroj/Asahi 48

Snímka: Pixabay/runextreme